Alerji Kaşıntısı

Arama motorlarında insanların aradığı kelime öbeklerinden biri de “kaşıntı alerjisi” şeklindedir. Aslında kaşıntı alerjisi diye bir durum söz konusu değil doğrusu alerjik kaşıntı şeklinde olmalıdır. Alerjik kaşıntıyı aşağıda açıklamaya çalışalım.

Kaşıntı insanların tüm hayatı boyunca belli dönemlerde ortaya çıkan ve bazılarını canından bezdirecek derecede şiddetli meydana gelen bir durumdur. Kaşıntıların şiddetli olması ve ayıp olarak bilinen bölgelerde gerçekleşmesi kişinin iş, özel ve sosyal hayatını olumsuz derecede etkilemektedir. Toplum içinde makatta kaşıntı meydana geldiğini düşünürseniz buna son derece hak vereceksiniz. Kaşınma probleminin çoğunluğu alerjik kaşıntı olarak isimlendirilen durumdan dolayı meydana gelir fakat bazısının sebebi herhangi bir hastalığın belirtisinden kaynaklıdır. Bazı kişilerde ise tamamen psikolojik ya da stres temelli durup dururken ortaya çıkmaktadır.

Alerjik Kaşıntı Sebepleri
– Atopik dermatit (Alerjik egzama)
– Alerjik rinit (polen, ev tozu ve küf alerjisi)
– Kurdeşen (Ürtiker)
– İlaç alerjisi

Diğer Kaşıntı Sebepleri
Hipotroidi (Tiroid bezinin yetersiz ya da hiç çalışmaması)
Böbrek yetmezliği
Bazı karaciğer rahatsızlıkları
Lenfoma
Akciğer kanseri

(İştah ve kilo kaybı ile gece terlemesi gibi durumlar ile birlikte kaşınmalar da söz konusu ise lenfoma ya da akciğer kanseri için kişiye tetkik uygulanmalıdır.)

Bahsettiğimiz sebepler dışında da kaşıntı meydana gelmesi olasıdır. 60 yaşını geçen bireylerin ciltlerinin yaşlanması ile meydana gelen kuruluklar cildin kaşınmasına sebep olabilir.

Kişinin kaşınmasının sebebinin bulunması için gereken muayene ve tetkikler yapılmalı sorun yaratan sebebin tedavi edilmesi gerekmektedir. Eğer kaşıntı sebebi herhangi bir nedenden dolayı kullanılan ilaçlar ise doktorunuzdan bu ilaçların alternatifini vermelerini rica edebilirsiniz. Eğer alerji herhangi bir madde ya da tüketilen gıdadan dolayı ise tespit edilerek bunlardan uzak durulması gerekir. Kaşıntıların sebebini bulana dek bu dertten kurtulmak için PRUZON kullanılması önerilir.

PRUZON bitkisel kortizon içerikli bir ürün olup su temas ettiğinde etkisini kaybeden güvenilir bir üründür. İçerdiği kortizon bitkisel olduğundan hiç bir zararı veya yan etkisi olmayıp, bebeklerde kullanılacak derecede güvenlidir.

Eczanelerden veya sitemizden temin edebilir, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Su ile yıkadığınız bölgenin kaşınmaması için tekrar uygulanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.