Ayak Mantarı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mantar, ayakları oldukça ciddi yönde olumsuz etkileyen bir sorundur. Bulaşıcı olduğundan dolayı ayak ve ellere kolayca yayılabilir. Oluşumunda rol oynayan en yaygın sebep spor salonları ya da benzer yerlerin soyunma odaları gibi halka açık yerlerde yalın ayak dolaşılmasıdır.

Diğer bir adı da tinea pedis olan bu sorun, ciddi bir mantar enfeksiyonudur, ayak tırnakları arasına yayılabilir. Bunun dışında ayaklara el ile temas edilirse, ellere de geçme olasılığı bulunmaktadır. Bu sorun daha çok spor yapan kişilerde görülür.

Her ne kadar çok ciddi bir sorun teşkil etmese de, iyileşmesi zor bir cilt sorunudur. Bununla beraber şeker hastalığı söz konusuysa ya da bağışıklık sistemi zayıfsa ve ayak mantarından şüphe ediyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ayak Mantarı Neden Olur?
Mantar bulunan biriyle direk olarak temas edilmesi ya da mantar olan birinin temas ettiği yüzeye dokunulduğunda kişiye mantar enfeksiyonu bulaşabilir.Sıcak ve nemli ortamlarda gelişen mantar daha çok duş, soyunma odası, yüzme havuzları gibi alanlarda bulunur.

Kimler Ayak Mantarı Riski Altındadır?
Tüm herkes bu sorunla karşı karşıya kalabilir. Fakat bazı insanlar daha eğilimlidir, şöyle ki:

– Halka açık olarak hizmet veren çeşitli mekanlarda bulunan soyunma odaları, duşlar ve yüzme havuzları bu konuda oldukça risk altındadır.
– Ayağında mantar olan biriyle aynı çorabı, terliği ya da ayakkabı gibi benzeri eşyaların paylaşımında bulaşma olasılğı oldukça yüksektir.
– Sıkı, dar ve havasız kalan ayakkabıların tercih edilmesi riski artırır.
– Ayakların kurutulmaması ve uzun süre ıslak ya da terli durması sorun yaratmaktadır.
– Ayakta meydana gelen küçük bir yaralanma sorun yaratabilir.

Ayak Mantarının Belirtileri Nelerdir?
Ayak mantarlarının pek çok olası belirtisi vardır. Aşağıda sıralanan belirtilerden bir ya da bir kaçıyla mutlaka karşılaşabilirsiniz.

– Ayak parmakları arasında ve ayak tabanında yanma, kaşıntı
– Ayaklarda kaşıntılı kabarcıklar
– Ayakta cildin çatlaması ve soyulması
– Ayakta cilt kuruluğu
– Renksiz, kalın ve kırık ayak tırnakları

Ayak Mantarı Nasıl Teşhis Edilir?
Yukarıda sıraladığımız belirtilerle ilgili bir ya da birkaç şikayetiniz varsa doktora başvurabilirsiniz. Doktor sizin şikayetlerinizden yola çıkarak yapacağı muayenede teşhisi koyacaktır. Tam emin olunmayan vakalar için çeşitli cilt testlerine de ihtiyaç duyacaktır.

Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?
Mantar genellikle topikal kremlerle tedavi edilebilen bir problemdir. Krem herhangi bir başarı göstermezse ağızdan alınacak ilaçlar reçete edilebilir. Doktorunuz aynı zaman da enfeksiyonun temizlenmesi için evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri de önerebilir.

Mantar rahatsızlığının tedavisi sırasında meydana gelen kaşıntıları uzaklaştırmak için PRUZON merhem kullanabilirsiniz. Bitkisel kortizon içeren ve hiçbir yan etkisi olmayan PRUZON kullandığınız süre içerisinde kaşıntılarınızı giderecek ve sizin mantar tedavinizi rahat bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Evde Mantar Tedavisi
Doktorunuz enfeksiyonları uzaklaştırmak için evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri önerebilir demiştik. Evde ayaklarınızda ki kabarcıkların kurumasına yardımcı olması için tuzlu su hazırlayabilir ve ayaklarınızı bu suyun içine sokarak bir süre bekletebilirsiniz. Bunun dışında suyun içine sirke katarakta ayaklarınızı içinde bekletebilirsiniz.

Mantar Hastalığını Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Ayaklarınızı gündelik olarak sabunlayın ve su ile tamamen sabun kalmayarak duruladığınızdan emin olun. Tüm ayağınızı ve özellikle parmak aralarını tamamen kurulayın.
– Başka kişilerin kullandığı çorap, terlik, sandalet, ayakkabı ya da benzeri eşyaları asla kullanmayın.
– Halka açık duşlar, yüzme havuzları, soyunma odaları gibi yerlerde kendinize ait terlik kullanmalı çıplak ayakla dolaşmamalısınız.
– Ayaklarınızı terleten veya hava almasına engel olan tarzda ki çoraplardan uzak durun.
– Ayaklarınız terlediğinde veya ıslandığında kurulayarak çoraplarınızı değiştirin.
– Hava alabilen ayakkabılar tercih edin. Sıkı ve hava almayan ayakkabılardan uzak durun.
– 2-3 çift ayakkabıya sahip olarak her 2 gün de bir değiştirerek giyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.