Bacak Neden Kaşınır?

İnsan cildi, sadece koruyucu bir tabaka değil aynı zamanda zaman zaman rahatsızlık verebilecek hastalıklara maruz kalabilen hassas bir duyu aracıdır. Kaşıntı, insan vücudunda ağrıdan sonra gelen en yaygın şikayet tipidir. Bir kaç dakika kadar kısa süren hafif kaşıntılar olabildiği gibi, haftalarda geçmeyen yoğun kaşıntılarda söz konusu olmaktadır.

Bacaklarda görülen kaşıntılar, herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir. Hatta bazen kişilerin uykularının bölünmesine bile yol açmaktadır.

Bacak Kaşıntısının Sebepleri
Yetersiz ya da Fazla hijyen:
Ter ve yağ gibi sorunlar bacakların kaşınmasına yol açmaktadır. Dolayısıyla vücut temizliği oldukça önemlidir. Fakat bazı insanlar aşırı hijyenik olduklarından vücutlarını tahriş edinceye kadar lifler ya da ovar. Bu esnada kullanılan sabun, şampuan ya da benzeri kimyasal içerikli kozmetik malzemeler cildin kaşınmasına yol açabilir. Bu sebeple çok fazla bastırmadan belli bir oranda liflenerek, duru su ile durulanmak gerekmektedir. Bacakların kaşınma sebebinin hijyenle alakalı olduğunu düşünüyorsanız kullanmakta olduğunuz sabun, şampuan veya duş jelini değiştirebilirsiniz.

Bunların dışında hijyene hiç özen gösterilmemesi de kaşıntı yapacak nedenler arasındadır. Sürekli ter, yağ ve benzeri sorunlara maruz kalan insan cildi belli bir zaman duş almadığı taktirde kaşınmalara açıktır.

Keratosis Pilaris:
Deri içerisinde bulunan kıl kanallarında hücreler ölerek, kanalın tıkanmasına neden olurlar. Bu duruma keratosis pilaris ismi verilir. İnsanlarda %40 oranında karşılaşılan bu sorun cilt renginde ve kırmızı ile kahverengi gibi bir renkte olup kabarıklık şeklindedir. Ara sıra kaşıntıya yol açar ve çoğunlukla kozmetik bir sorun olarak görülürler.

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit):
Derinin uzun bir süre hava alamayacağı şekilde kapalı kalması ile beraber bazı cilt hastalıklarına maruz kaldığı duruma kıl kökü iltihabı ismi verilmektedir.

Ayrıca bu sorunun oluşumunda yanlış ve düzensiz antibiyotik kullanımı da büyük rol oynamaktadır.

Kasık Mantarı (Tinea Cruris):
Kasıklarda yaygın olarak görülen mantar enfeksiyonlarından biridir. Erkeklerde yaygın bir şekilde görülen bu sorun doğru tedavi sonucunda 2-3 haftalık bir süreçte düzelir. Bu soruna kasık saçkıranı da denilebilir.

Kolinerjik Ürtiker
Sıcak duş, koşu ya da egzersiz gibi vücudun ısısının artmasını sağlayan faktörlerden dolayı meydana gelen cilt sorunudur. Kurdeşen vakalarının %5’inde kolinerjik ürtiker görülmektedir.

Kolinerjik ürtikeri önlemek için dikkat edilmesi gerekenler:

– Sıcak ve nemli havalarda egzersiz yapmayın.
– Egzersizden önce ter, yağ veya kirden arınmak için öncelikle duş alın.
– Cildin kurumasını önlemek için duş aldıktan sonra nemlendirici kullanın.
– Dar olmayan, havadar ve pamuktan yapılmış bir giyim tercih edin.
– Kumaş boyalarından rahatsız olmamak için yeni aldığınız iç çamaşırını veya spor eşyasını yıkayın.

Anafilaksi (Alerjik Şok)
Vücuda giren yabancı maddelere karşı gelişmekte olan ve insan hayatını ciddi anlamda tehdit eden alerjik bir reaksiyondur. Alerjik hastalıklar arasında en az görülmesine rağmen, en tehlikeli olanıdır. Anafilaksi mast hücresi ve bazofillerden IgE aracılığı ile gelişen immünolojik reaksiyon sonucu salınan mediatörlerin yol açtığı ani başlayan sistemik bir aşırı duyarlılık reaksiyonudur.

Parestezi
Herhangi bir nedenden dolayı sinirlerin üzerine uygulanan basınç ile oluşan problemdir. Bu en acil şekilde teşhis edilerek, müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

Duş Sonrası Bacaklarda Kaşıntı
Çok sıcak su, antibakteriyel ve çok kokulu sabunların kullanımı cildin koruyucu tabakasını tahriş ederek, kaşıntı şikayetini doğurmasına sebep olmaktadır. Önlemek için çok sıcak su yerine ılık su kullanabilir, kokulu ve antibakteriyel sabun kullanımına ara verebilir ve banyo sonrasında nemlendirici kullanabilirsiniz.

Varis Kaşıntıları
Damar genişlemesi olan kişilerin bacak ya da ayaklarında kirli kan biriktiğinden dolayı kaşıntı söz konusu olabilmektedir.

1 Comment

Add a Comment
  1. Yaz gelince sanırım terden bacaklarım çok kaşınıyor, banyoda sıcak suyu görünce kaşıntı iyice artıyor. kışın kaşıntı olmuyor
    Ayrıca oturarak çalışıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.