Egzama Tedavisi

Egzama, çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan ve ciltte kızarıklık, şişlik, kaşıntı gibi bulgulara yol açan, sıklıkla psikolojik sebeplerle görülen deri hastalığına verilen isimdir. Halk arasında bir çok kişide görülen bu rahatsızlığın az önce de belirttiğimiz gibi bir çok alt tipi bulunmaktadır. Tıp literatüründe “dermatit” olarak ifade edilen problem, çocuklarda da oldukça sık bir şekilde görülmektedir. Egzama sorunundan dolayı dermatologlara başvuran insanlar oldukça fazladır. Toplumda çok sayıda kişinin müzdarip olduğu bu hastalık için henüz tıp dünyası tarafından egzama sebepleri ve tedavisine yönelik bilgi bulunmamaktadır.

Bu sorun için uzmanlar daha çok genetik olduğunu düşünmektedir ve bu sorun ile karşı karşıya kalan kişiler gözlemlendiğinde ortak sebepler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple tedavinin başarılı ve etkili olması için belirtiler fark edildiğinde iyi gözlemlenerek takip edilmelidir. Her ne kadar tıp dünyasında bu sorun için sebep ve tedavi yollarına yönelik bilgi bulunmasa da, hekimler tarafından önerilen uyarı ve tavsiyelere uyulduğunda rahatsızlığın maruz bıraktığı şikayetler azalmakta ve ilerlemesi yavaşlaya bilmektedir.

Egzama hastalığı nedir
Çeşitli sebeplerden dolayı cildin iltihaplı cevabı şeklinde meydana gelen bir deri hastalığıdır. Tıp dilinde dermatit olarak adlandırıldığını söylediğimiz egzama, toplumda en çok karşılaşılan cilt hastalıklarından biridir. Bu kadar sık karşılaşılmasına rağmen henüz neden olduğu ve tedavisi hakkında kesin cevap verilmemiştir. Hastalarda görülen ortak türleri sinirsel, alerjik, yağlı deri, ve temas egzamasıdır. Bunlardan en çok karşılaşılan ise alerjik egzama, yani atopik dermatit problemidir. Bu türün en çok genetik sebeplerle oluştuğu düşünülmektedir. Burada ki atopik farklı anlamını taşır. Yani deri üzerinde ki farklılıklar ifade edilmektedir. Diğer egzama çeşitleri ise bir çok sebebin bir araya gelmesiyle meydana gelebilir.

Çocukların müzdarip olduğu egzama bir süre sonra kendi kendine kaybolabilir fakat yetişkinlerin maruz kaldığı egzamanın tam olarak net bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu sorunun ortaya çıkmasında tahmin edilen sebepler tespit edilerek bunlara dikkat edilmelidir. Bu sorun kronik (uzun süreli) ve akut (kısa süreli) olarak olabilmektedir. Ayrıca pek çok egzama yazın kaybola bilirken, kışın tekrar gün yüzüne çıkabilmektedir.

Egzamanın uzun süreli devam eden yani kronik tipi, kişide aşırı kaşıntılara yol açtığı gibi döküntülerin meydana gelmesinde de rol oynamaktadır. Egzama oluşan bölgede kaşıntılar ile beraber hızlı bir şekilde çatlayan kalın deriler görülmeye başlar. Kısa süreli olan akut egzama sorunun ise ciltte, sıvı dolu kabarcıklarla, kızarıklık, şişlik ve kaşıntı görülür. Egzama durumunda vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi bu hastalığın yarattığı enfeksiyonlara karşı maalesef direnç sağlayamaz ve kuvvet yönünden zayıftır. Bu nedenle enfeksiyonlar ve mantar hastalığından dolayı kolay bir şekilde iltihaplanma gözlemlenir.

Egzama belirtileri
Bu vakanın meydana geldiği döneme göre kişiden kişiye farklı şikayetler görülebilir. Kısa süreli egzamalar da kızarıklık, şişlik ve sıvı toplayan kabarıklıklar yaygındır. Hastalar aşırı şekilde kaşıntı ve yanmalardan şikayetçidirler. Bazı hastalarda ise kızarıklık ya da kepeklenme sorunu olmadığı gibi yalnızca kaşınma ve yanma olabilmektedir. Bunların yanı sıra deride çatlaklar oluşması ve kızarması da egzamanın bilinen belirtilerindendir.

Egzama bulaşıcı mıdır?
Egzama alerjik bir reaksiyondur. Bulaşıcılığı yoktur. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı vücudun farklı yerlerine yayılabilir veya iyileşmiş olan sorun tekrar ortaya çıkabilmektedir.

Egzama çeşitleri ve vücutta görüldüğü yerler
İrritan kontakt dermatit: el ve yüz
Alerjik kontakt dermatit: el, ayak, yüz
Dishidrotik egzama: parmak lateralleri
Fotosensitif egzalamar güneş gören bölgeleri
Fitofotokontakt dermatitler vücudun açıkta kalan bölümleri
Atopik dermatit: bebeklik döneminde yüzü, büyük çocuklarda kıvrım bölgelerini ve erişkinlerde yaygın tutulum gösterir.

Egzama nedenleri
Egzama oluşumuna çeşitli faktörler sebep olmaktadır, bu sebepler sorunun türüne göre değişiklikler gösterir. Dıştan ve içten olarak iki sınıfa ayrılır.

Deterjan, sabun, boya, parfüm, makyaj ürünleri, krem ve losyon gibi kozmetik ve kimyasal ürünler ile giysi, lastik ve metal malzemeler kişilerin günlük olarak kullanmakta olduğu bir çok madde deriye temas ederek egzama sorununun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Dikkat ederseniz bu kozmetik malzemelere göre de oluşum alanlarını tahmin etmek zor değildir. Şöyle ki; Deterjan ve sabun elde – makyaj malzemeleri yüzde – diş macunu ve gargara ağızda, ayakkabı ve terlikler ayakta egzama oluşmasında rol oynayan sebeplerdir. Bu maddeler irritan veya alerjik mekanizmalardan doğrultusunda egzamaya sebep olurlar.

Bazı bitkilerde egzama oluşuma sebep olabilmektedir. İncir ve birçok bitkinin cilde temas etmesinin ardından, kişinin güneşe maruz kalmasıyla egzama oluşabilmektedir. Bunun yanı Akdeniz ve benzeri sıcak iklimli yerlerde bazı böceklerin ezilmesiyle ortaya çıkan bir madde cilt üzerinde egzama oluşumuna yol açabilmektedir. Ayrıca kış aylarında cildi kuruyan kişilerde de bu rahatsızlık söz konusu olabilmektedir.

Egzamanın meydana gelmesinde rol oynayan çevresel faktörler
Cilt tahrişi: Herhangi bir sebepten dolayı ciltte meydana gelen tahriş, egzama oluşumuna yol açabilmektedir. Örneğin söz konusu temas egzaması ise cilt, sabun, deterjan, şampuan, sabun, parfüm ya da çamaşır suyu gibi kozmetik ve kimyasal ürünlere maruz kaldığından dolayı zamanla hassas bir hal aldığından tahriş olmaya aşırı yatkındır. Bazı zamanlarda ise cilt, herhangi bir maddeye devamlı olarak temas etmese de, cildin kurumasına ve cildin üzerinde bulunan doğal yağı alan maddelere reaksiyon gösterebilmektedir. Bu tür egzamaya alerjik değil, temas egzaması ismi verilmektedir. Bu tipte ki egzama sorunu kişinin cildinde kuruluk, çatlak ve kaşıntı meydana gelmesinde rol oynamaktadır.

Alerjenler: Bu gibi vakalara zehirli sarmaşık gibi alerjenler örnek gösterilebilir. Nikel benzeri metaller, egzamaya sebep olan alerjen maddeler arasında yer almaktadır. Alerjenler dolayısıyla egzama daha çok çocuklarda meydana gelir ve bazılarında yetişkin olduklarında da devam edebilir. Süt, yumurta, fıstık gibi yiyecekler ev tozu ve kedi, köpek gibi evde beslenilen hayvanları ve bazı bakteriler egzama sebepleri arasında yer alır. Nikelden yapılmış takılar, kozmetik malzemeler, saç boyaları ve parfümlerin içerisinde bulunan maddeler, kauçuk ve çimento ile yapıştırıcı maddeler temas egzamasının ortaya çıkmasında rol oynayabilmektedir.

Hava koşulları:
Egzamanın meydana gelmesinde tetikleyici rol üstlenen diğer bir faktör ise kişinin yaşadığı bölgenin iklimidir. Havanın soğuk ve nem oranının düşük olduğu yerleşim yerlerinde kışın egzama yakınmalarında oldukça yüksek şekilde artış görülmektedir. Fakat egzama oluşumunda ki ana faktör bu değildir.

Egzama Hangi Yaşlarda Görülür?
Yazımızın akışında da bahsettiğimiz gibi dermatit problemi daha çok çocukların maruz kaldığı bir rahatsızlıktır.

Egzama Tedavisi
Egzama herhangi bir tehlike arz eden sorun olmasa da, aşırı rahatsızlık vererek olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu sorun ile karşılaşan kişilerin öncelikle dikkat edecekleri konu kesinlikle oluşan yarayı kaşımamaktır. Bu sorunun görüldüğü bebeklerin kaşımamaları için ise pamuktan hazırlanmış eldivenler kullanılabilir. Aynı zaman da bu cildini tırnaklamaması için de anneler tarafından sıkça uygulanan bir yöntemdir. Egzama problemi olan kişilerin uçuk problemi olan kişilerden uzak durması gerekmektedir. Bunun sebebi uçukların meydana gelmesinde rol oynayan uçuk virüsü herpes simplekse karşı savunmasız olmasıdır. Ayrıca egzaması olan kişiler çiçek aşısı olmamalıdırlar! Çünkü normal kişilere hiç bir zararı olmayan bu aşı, egzaması olanlarda ölümcül riskler taşıyan ateşli hastalıklara yol açabilmektedir.

Egzaması geçmiş ya da hala mevcut olan her bireyin cildi hala hassastır. Bu sebeple çok dikkatli davranarak, tahriş özelliği olan ürünleri kullanmamalı eğer kullanmak zorundaysa da lastik eldiven ile önlem alarak kendini korumalıdır. Egzaması olan kişiler yağ, boya, şampuan ve benzeri tahriş ve alerji yapabilecek maddelerin kullanılması gereken meslekleri icra etmekten kaçınmalıdırlar.

Egzama tedavisi için kullanılabilecek ilaçlar vardır. Çinko bileşimleri ve kortizonlu deri merhemleri egzamalı bölgelere doktor tavsiyesiyle uygulanabilir. Fakat bu tarz merhemlerin tahriş edebilme olasılığı yüksek olduğundan çok uzun süre kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Bu anlamda herhangi bir yan etki ve tahrişe maruz kalmamak, mevcut kaşıntıları ve rahatsızlığın verdiği diğer şikayetleri azaltmak için bitkisel kortizon içeren ürün PRUZON krem kullanılabilir. Bitkisel kortizon, deride kızarma, incelme, kılcal damar oluşması gibi uzun süre kullanıldığında yan etki oluşturmamaktadır.

Ülkemizde Saç uzmanı Hair Pharma güvencesiyle geliştirilen ve üretilen PRUZON KREM siparişi vermek için aşağıda ki formu kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.