Eller Neden Kaşınır?

Çoğu insan hayatının belli döneminde çeşitli nedenlerden dolayı el kaşıntısı ile karşılaşabilir. Peki bu ellerde meydana gelen kaşıntıların sebepleri nelerdir, eller neden kaşınır?

Yaygınlıkla karşılaşılan el kaşıntısı bir çok nedenden olabilir. Alerji, cilt enfeksiyonu, karaciğer rahatsızlığı gibi bir çok sebepten dolayı kaşıntılar ortaya çıkabileceği gibi bir çok rahatsızlığında belirtisi olabilir. Eğer kaşıntının alerji ve enfeksiyon gibi basit sebeplerden değil de daha ciddi bir sorundan dolayı meydana geldiğini düşünüyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

El Kaşıntısı İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
Ellerde meydana gelen kaşıntı, kızarıklık veya benzeri problemler için cildiye yani dermatoloji bölümüne müracaat edilebilir.

El Kaşıntısı Neden Olur?
Çok basit sebeplerden dolayı meydana gelebileceği gibi ciddi hastalıkların sebep olduğu bir sorun da olabilir. Örneğin dış etkenler ile kurulan bir temas doğrultusunda kaşıntı sıkıntısı yaşıyorsanız bir maddeye karşı alerjiniz olması söz konusudur. Bu gibi kolay teşhis edilebilir kaşıntıların yanı sıra herhangi bir böbrek ya da karaciğer hastalığından dolayı da meydana gelebilir. Aşağıda sık karşılaşılan kaşıntı türlerini maddeler halinde sıralamaya çalışalım.

Kontakt Dermatit
Temas kaşıntısı olarak Türkçeleştirebileceğimiz kontakt dermatit gıda, boya, makyaj malzemeleri veya parfüm, sabun gibi kozmetik ürünlerinin içinde bulunan kimyasallardan dolayı meydana gelebilir. Kontakt dermatit söz konusu olduğunda ellerde ve vücutta kızarıklık, kaşıntı sorunu baş göstermektedir. Alerjen tespit edildiğinde uzak durularak çözüm sağlanabilir. Kaşıntı söz konusu olan bölgede kızarıklık ve bununla beraber tahriş sonucunda kabarıklıklar meydana gelebilir.

Ellerde Kuruluk
Ellerde kuruluk meydana gelmesi derinin pul pul dökülmesine ve dolayısıyla kaşınmasına sebep olabilir.

Enfeksiyon
Küçük kazalar ile birlikte elde meydana gelen yaralar enfeksiyon kaparak kaşıntı sorununu doğurabilir. Çoğunlukla yara önemsenmez ve gerekli müdahale edilmezse bu problem ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyon kapan bölge iltihaplanarak kaşıntılara yüz tutmaktadır.

Stres
Bir çok sorun ve sağlık problemine yol açan stres çeşitli kaşıntıları da doğurabilir. Çoğunlukla stres hali sona erdiğinde bu sorunda ortadan kalkmaktadır.

Aşırı Terleme
Ellerin aşırı terlemesi kaşıntılı bir deri iltihabının habercisi olabilir. Sıcak mekan veya suya maruz kalınması kaşıntıları artırarak şiddetlendirebilir.

Vitamin ve Mineral Eksikliği
Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri söz konusu olduğunda kaşıntı problemi meydana gelebilir. Çoğunlukla bu sorun B1, B2, B6 vitaminlerinin eksikliğinde görülür. Kaşıntı dışında karıncalanmalar da görülür.

El Kaşıntısı Nasıl Geçer?
Yukarıda bahsedilen türlerde alerji, stres kaynaklı bir kaşıntınız varsa alerjen maddeden ve stresten uzaklaşarak kaşıntılara çözüm bulabilirsiniz. Kullandığınız sabunu, deterjanı ya da ellerinizle temas eden herhangi bir ürünü kullanmayı kesebilir ve değiştirebilirsiniz. Kaşıntıların sebebini bulana kadar bu dertten kurtulmak için PRUZON kaşıntı kremi kullanmanız tavsiye edilmektedir. PRUZON tüm eczanelerde bulunan bir ürün olduğu gibi sitemizden de sipariş vermeniz mümkündür. https://www.kasintitedavi.com/siparis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.