İsilik Neden Olur, Nasıl Geçer?

İsilik, vücudun ter attığı gözeneklerin tıkanması doğrultusunda ortaya çıkan bir cilt problemidir. Tıkanan gözeneklerden çıkış yapamayan ter cilt altında biriktiğinden dolayı aşırı kaşıntı ve bununla birlikte kızarıklıklara sebep olmaktadır.

Bu vakıa çoğunlukla üzerimize giydiğimiz kıyafetlerin vücudumuz üzerinde kapattığı alanlarda meydana gelmektedir. Halk arasında sadece bebeklerde meydana geldiği yönünde bir kanı olsa da bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü sadece bebeklere özgü değil hemen hemen aynı oranda erişkin insanlarda da karşılaşılan bir sorundur. Bebeklerde meydana gelmesinde ki ana sebep ise sıcak hava koşullarında üşümemeleri için kat kat giydirilmeleri ve bebeklerin ciltlerinin çok sıkı sarılmasından kaynaklanır. Ciltte görülen sivilceye benzer kızarıklık ve beraberinde getirdiği kaşıntılar isiliğin en bilinen ve sık karşılaşılan bulgularından biridir.

isilik bulaşıcı bir cilt rahatsızlığı değildir. Boyun, koltuk altı, kasık, diz, dirsek ve kemer bölgesinde sıkça karşılaşılmaktadır.

İsilik Sorununun Oluşma Nedenleri

İsiliğin bir cilt problemi olduğunu, sivilce benzeri yoğun kızarıklık ve kaşıntı gibi şikayetlere yol açtığından bahsettik. Şimdi bu özetle belirttiğimiz sebepleri madde madde birlikte inceleyelim.

Aşırı Terlemek
Nemli ve sıcak hava koşullarında ferah ve bol giysiler tercih etmek yerine dar giyinmemiz sonucunda isilik problemi ile karşılaşmamız fazla uzak değildir. Bunun dışında dar giyinip spor yapıldığında vücut aşırı ter attığı için gözeneklerin tıkanmasına neden olunabilir. Ter gözeneklerinin tıkanması bebek veya yetişkin insanlarda isiliğin görülmesinde ki en ana etkendir.

Nemli ve Sıcak İklim Koşullarına Alışkın Olmamak
Tatil, iş veya herhangi bir sebepten dolayı sıcak bir iklimi olan yerleşim yerlerine giden insanların isilik olma riski daha fazladır.

Hareketsizlik, İstirahat Etme Zorunluluğu
Hasta olan veya herhangi bir nedenden dolayı hareketsiz kalmak zorunda olan kişiler sürekli yattıklarından sıcak tutan nevresim veya benzeri örtülerden dolayı çok terleyerek isilik olabilirler.

Kalın ve Kat Kat Giyinmek
İnsanlar kış mevsiminde üşümemek için tabir-i caizse pırasa gibi kat kat giyinerek önlem almaya çalışırlar. Fakat bu isilik gibi bir cilt probleminin ortaya çıkmasında risk faktörü oluşturmaktadır. Özellikle metrobüs, tren ya da benzeri kalabalık toplu taşıma araçlarını kullanan kişiler bu gibi ortamlarda çok fazla terlediğinden dolayı isilik sorunu meydana gelebilir.

Soba, Ateş veya Benzeri Sıcak Ortamlar
Yine kış mevsiminde soba, ateş gibi ısıtıcılara yakın mesafede uzun zaman durmakta terlemeye yol açabilir. Bu durumda isiliğin meydana gelmesi kaçınılmaz olabilir.

İsilik Tedavisi Nasıl Olur?
Bu sorun ciddi bir rahatsızlık değildir. Oluşum nedenlerine karşı tedbir alındığı taktirde kolayca uzaklaştırılabilecek bir cilt problemidir. İsilik çoğunlukla kendi kendine geçer ve özel bir tedavi gerektirmez. Çok nadiren cildi hassas olan kişilerde özel tedavi seçeneklerine rastlandığı görülür.

İsilik Nasıl Geçer?
İsiliğin kendi kendine geçebilecek bir sorun olduğunu söyledik. Bu sürecin hızlanması için yapılacak işlemler şu şekildedir.

– Sıcak ve nem bulunan yerlerden muazzam derecede uzak durun. İsilik mevcutsa bu gibi ortamlarda durmaya devam etmek sorunun ilerlemesine ve büyümesine neden olacaktır. Kalmanız gerekiyorsa da kalın giyinmeyerek terlemenin önüne geçin. Bunun yanı sıra bol bol su tüketerek vücudun susuz kalmamasını sağlayın.

– Terletmeyecek şekilde bol ve pamuklu giyim tarzını tercih edin. Sentetik, naylon ve polyester elbiseler hem terlettiği hem de sıcak ile teri hapsettiği için tehlike arz edebilir. Bu sebeple asla tercih edilmemelidir.

– Ara ara soğuk duş alarak vücudunuzu serin tutun. Aynı zamanda bir süre klima bulunan alanlarda bulunmanızda serinlemeye ve rahatlamaya yardımcı olacaktır.

– Eğer muayene olduysanız doktorunuzun reçete ettiği kremleri veya alerji haplarını kullanarak süreci hızlandırabilirsiniz. Fakat ilaç ve krem gibi ürünleri asla doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.

İsilik İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
İsilik sorunu için cildiye yani dermatoloji bölümünden randevu alarak bir dermatoloğa başvurmalısınız. Doktorunuz size yapmanız gerekenleri ayrıca belirtecek ve gerekiyorsa ilaç, krem gibi ürünleri reçete edecektir.

Bebeklerde İsilik Çok Karşılaşılan Bir Problemdir
Bebekler tabi ki erişkin insanlara nazaran isiliğe çok daha yatkındır. Bebeklerin ter bezleri tam olarak gelişim göstermediklerinden dolayı çok terledikleri durumlarda daha çabuk tıkanır. Dolayısıyla kat kat giydirilerek çok sıcak ortamda bulundurulmamalıdır. Diğer bir etken ise çocuk bezlerinin ıslak kalmasıdır. Bebeğiniz altını ıslattıysa sıcak hava ya da ortamlarda bu şekilde çok uzun süre tutulması isiliklere neden olacaktır. Bu gibi yerlerde bezin daha sık değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Anne ve babalar çocuklarının üşüyerek hasta olmasından dolayı tedirgin olduklarından tamamen iyi niyetli bir şekilde onları kalın giydirerek savunmaya çalışırlar. Bu soğuk havada dışarı çıkarken yapılması gereken doğru bir tavır olsa da, sıcak ortamlarda son derece yanlış bir tutumdur. Eğer misafirliğe ya da herhangi bir sıcak ortama giriyorsanız girer girmez çocuğun üstünde ki fazlalıkları çıkarmalı ve terlemesine sebebiyet vermemelisiniz. Tabi bunu yaparken üşümeyecek şekilde üzerindekileri bırakmanız tavsiye edilir.

Bebeklerde ya da küçük çocuklarda meydana gelen isilik sorunu 3 ya da 4 gün içinde kendiliğinden gerileme göstermiyor ve daha ileri giderek kötüleşiyorsa ve ateşi de artış gösteriyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Bebeklerde İsilik Nasıl Önlenir veya Geçer?
– Üst kısımda da değindiğimiz üzere dışarı çıkılacaksa çocuk üşümeyecek ve sıcaklamayacak şekilde orantılı giydirilmelidir. Sıcak bir eve ya da benzer ortama girildiğinde yine üşümeyeceği ve terlemeyeceği orantı ayarlanmalıdır.

– Sıcak mevsim koşullarında çocuk altını ıslattıysa mutlaka fazla gecikmeden bezi değiştirilmelidir.

– Bebekler terlediği taktirde havluyla değil de daha yumuşak bir bezle teri yavaşça yüzeysel olarak alınabilir. Cildin kendi kendine hava ile kuruması avantaj sağlayacaktır.

İsilik Kaşıntısı Nasıl Geçer?
Eğer isilikten dolayı bebekte veya bir yetişkinde aşırı kaşıntılar söz konusuysa bitkisel içerikli pruzon merhem kullanılabilir. Pruzon tamamen bitkisel kortizon içeren zararsız ve bebeklerde bile güvenle kullanılabilecek bir üründür. Bakanlık onaylı olan bu ürün eczanelerde de bulunmaktadır. Pruzon kaşıntıya neden olan sorunu değil kaşıntıların önüne geçebilen bir üründür. Uygulandığı bölgeye su temas ettiği taktirde etkisi geçecek ve kaşıntılar tekrar söz konusu olacaktır. İsiliğin geçmesi için alınacak önlemlerin yanı sıra bu merhem ile de kaşıntıya karşı tedbir alınabilir. https://www.kasintitedavi.com/pruzon sayfasından bilgi alabilir https://www.kasintitedavi.com/siparis adresinden ise sipariş verebilirsiniz. Ürünün üreticisi olan firma tarafından adresinize sevk edilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.