Kaşıntı Bulaşıcı mıdır?

Bu konuyu merak edip arama yapan ziyaretçilerimizi fazla oyalamadan cevabı verelim. Kaşıntı bulaşıcı değildir. Ancak! Kaşıntılara sebebiyet veren hastalıklar bulaşıcı olabilir. Örnek vermek gerekirse örneğin saç biti kişiden kişiye bulaşan bir problemdir. Dolayısıyla saç biti kafada kaşıntı şikayetlerine sebep olan bir parazittir. Mantar hastalığı bulaşıcı bir problemdir ve şikayetlerinden biride kaşıntı sorunudur. Yani burada bulaşıcı olan kaşıntı değil kaşıntıya sebep olan problemlerdir. Alerji de kaşıntı şikayeti olan bir sorundur ancak kişiden kişiye bulaşmaz. Şimdi dilerseniz konumuzu biraz daha açalım.

Saç Biti
Binlerce yıldır insanlığın başına bela olmuş bu parazitler kişiden kişiye kafa kafaya vererek, ortak alan veya eşya kullanımı ile kolayca bulaşırlar. Dolayısıyla bulaştığı kişide de çıldırtacak derecede kaşınma şikayetine yol açar. Burada bulaşan kaşıntı değil saç bitidir. Aşağıda sıralayacağımız diğer problemlerde bulaşıcı olan cilt hastalıklarıdır.

Mantar Hastalığı
Mantar vücudun tüm her yerinde oluşabilecek bir problem olsa da çoğunlukla ayaklarda, ayak tırnaklarında ve tırnak altında ortaya çıkan cilt sorunlarından biridir. Mantar kişiden kişiye direk temas ile ya da ortak kullanılan alanlardan bulaşan bir sorundur. Özellikle ortak kullanılan havuz, duş, sauna, plaj, cami, spor salonları ya da benzeri alanlarda çıplak ayakla dolaşılması sonucunda bulaşır.

Egzama
Kaşınma şikayetine neden olan diğer bir cilt hastalığı çok yaygın olan egzama problemidir. Direk temas ile kişiden kişiye bulaşma eğilimi olan bu problem elbette bulaştığı kişide de kaşıntılara yol açmaktadır.

Yukarıda verdiğimiz 3 örnekten de anlayacağınız üzere bulaşıcı olan kaşıntı değil hastalıktır. Dolayısıyla bu problemlere maruz kalmamak adına her zaman insanların kendi önlemlerini almaları ve temkinli olmaları gerekmektedir. Ortak kullanım alanlarında çıplak ayakla dolaşılmamalı, kimsenin terlik, çorap veya ayakkabı gibi eşyası kullanılmamalıdır. Bunun dışında yine diğer tüm kıyafetlerimizi de kimseyle paylaşmamalı ve başkalarının eşyalarını kullanmamalıyız.

2 Comments

Add a Comment
  1. GECE OLUNCA KAŞINTI BAŞLIYOR VÜCUDUN FARKLI BÖLGELERİNDE DENİZDEN SONRA DUŞTAN SONRA VE YATARKEN COK RAHATSIZ EDİCİ BATMA VE KASINTI İLE BERABER NE YAPMALIYIM

    1. Dermatoloji uzmanına başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.