Kaşıntı Neden Olur?

* Tüm kaşıntılı olgularda asıl sebep tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir. Uygulayacağınız tedaviyle kaşıntınız 1-6 günde düzelecektir ancak kaşıntıya asıl sebep olan faktör giderilmezse kaşıntı yeniden başlayabilir.
* Kurdeşen durumunda; deterjan, sabun, gıda, pudra gibi sebep olabilecek faktörleri tespit etmeye çalışın. Böyle bir faktör mevcutsa, kullandığınız kozmetik ürünleri değiştirin.
* Anüs ve genital bölgenizi sadece duru suyla ile temizleyin. Sabun, şampuan veya ıslak mendil gibi kozmetik ürünler kullanmayın.
* Dar pantolon ve dar iç çamaşırı giymeyin. Bol giyim tercih edin.
* Anüs ve genital bölgenizi kuru tutun. Terden ya da herhangi bir sebepten dolayı nemli kalmamasına özen gösterin.
* Bebeklerdeki pişiklerin en sık sebebi seyrek bez değişimidir, bezi daha sık değiştirin.
* Kaşıntı yaptığını düşündüğünüz gıdaları tüketmeyin. Böylece kaşıntıya sebep olan ürünü tespit etmeniz kolaylaşabilir.
* Dış basurunuz varsa ameliyat olun.
* Pamuklu ve keten iç çamaşırı tercih edin. Sentetik olmamasına özen gösterin.
* İç yüzeyi pamuklu kadın bağı kullanın.
* Fazla kilolarınızdan kurtulun.
* Makat bölgenizi dışkı kalmayacak şekilde taharetlenin.
* Genital bölgenizi önden arkaya doğru yıkayın.
* Teşhis edilen hastalığınızın (mantar, parazit vb) tedavisini doktorunuzun önerdiği süre boyunca düzenli uygulayın.

Kaşıntı Neden Olur / Sebepleri

Tıp dilinde ki ismi “pruritus” olan kaşıntı, vücudun tüm her noktasında veya yalnızca belli bir bölgeyi kapsayan şekilde meydana gelen bir durumdur. Bazen ara ara tatlı kaşıntı olarak tabir edilen şekilde görülürken, bazen aşırı derecede rahatsız edici ve inatçı boyutlara ulaşabilmektedir. Kaşıntının yanı sıra cilt üzerinde kızarıklık ve kabartılarda oluşabilir.

Kaşıntıya yol açan sorun ve hastalıklar
– Egzama veya benzeri cilt rahatsızlıkları
– Alerjik reaksiyonlar
– Böcek ısırıkları
– Mantar enfeksiyonu
– Bağırsak parazitleri
– Sistematik hastalıklar
– Hormonal değişimler
– Bağışıklık sisteminde meydana gelen anormallikler
– Böbrek hastalıkları
– Karaciğer hastalıkları
– Tiroid bezi hastalıkları
– Pişik, isilik ve kurdeşen

Bir çok kaşıntının neden kaynaklandığı tespit edildiğinde, gerekli tedbirler alınarak ihmâlkar davranılmazsa sorun büyük olasılıkla ortadan kalkmaktadır.

Bir çok sorun aşağıda belirtilen faktörlere dikkat edildiğinde vücudu terk edebilmektedir.
– Soğuk su ile duş alınmalı.
– Nemlendirici kullanılarak cilt nemlendirilmeli.
– Cildi kaşındırdığını düşündürdüğünüz ve dar giyimler asla kullanılmamalı.
– Parfüm ve parfüm içerikli cilt bakım ürünleri kullanılmamalı
– Makat kaşıntısı mevcutsa bu bölgenin asla ıslak ve nemli bırakılmaması gerekmektedir. Dışkılama sonrasında temizlik yalnızca su ile özenli bir şekilde yapılmalı. Bu bölgenin temizliğinde kimyasal içerikli malzemeler kullanılmamalıdır.

Alerji
İnsanların cildi, temas ettiği bazı maddelere farklı reaksiyon göstererek alerji oluşumuna yol açabilmektedir. Nikelden yapılmış bileklik, kolye, küpe ya da benzeri takılar ile dikenli bitkiler, giyilen ya da kullanılan kumaşların üzerinde ki boyalar, lastik ve pudralı eldivenler ve sabun, şampuan ya da parfüm gibi kimyasal içerikli kozmetik ürünler alerji oluşumuna yol açabilmektedir. Alerjinin meydana geldiği durumlarda yanma ve kaşıntı görülebilmektedir.

Özellikle astım, egzama ve saman nezlesi gibi rahatsızlığı bulunan kişilerin alerjik temas egzaması daha hızlı ortaya çıkar. Tedavisi için cildin hangi maddelere karşı reaksiyon verdiğinin tespit edilmesi gerekir. Nemlendirici ve anti-alerjik kullanımıyla büyük oranda rahatlama sağlanabilir.

Egzama
Cilt üzerinde kuru, kızarık ve kaşınan pullanmalara sebebiyet veren alerjik cilt hastalığına egzama ismi verilir. Çoğunlukla kalıtsal olduğu düşünülen bu cilt hastalığının en büyük tetikleyicisi strestir.

Böyle bir rahatsızlığınızın olduğunu farkederseniz ilk olarak bir dermatolog’a (cilt uzmanı) müracaat etmelisiniz.

Doktorunuz sizde mevcut bulunan egzama probleminin tipini tespit ederek, kaynağını araştıracaktır. Bunlar için sizden alerji testi yaptırmanızı da talep edebilir. Buna istinaden çeşitli ilaçlar yazarak, kullanmanızı tavsiye edecektir. Egzama tedavisinde doktorun dediklerine harfiyen uyulmalı ve ilaçlar kesinlikle aksatılmamalıdır. Egzama çoğunlukla tamamen geçmesede, kontrol altına alınabilen bir sorundur. Bu sebeple ilaçların kullanımı önemlidir.

Mantar
Diğer bir cilt sorunu olan mantar, ancak mikroskop kullanılarak görülebilen organizmalardır ve bu organizmalar çoğunlukla nemli ve sıcak ortamlarda bulunmaktan hoşlanırlar. Sıcak mekanlar bu organizmaların keyif noktalarıdır. Toplumda sık ve ortak kullanılan alanlarda mantar yaygın şekilde bulunur. Park, bahçe, toplu taşıma araçları, asansör, hamam, spor salonları, bankamatikler, havuzlar, cami halıları, oteller gibi bir çok alanda mantar yaygın bir şekilde barınır. Bunun dışında terlik, ayakkabı, havlu ya da benzeri eşyalarda da sıkça bulunur. Dolayısıyla başkalarının malzemesi kullanılmamalı. Ortak kullanım alanlarında ise yalınayak dolaşılmamalıdır. Mantar Hakkında Detay yazısından ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.