Kulak Neden Kaşınır?

Kulak kaşıntısı anlık olarak olabileceği gibi bir çok insanda süreklilik kazanmış ve rahatsız edici düzeyde olabilen kaşıntı problemlerinden biridir. Kaşıntı yanı sıra bu bölgede kızarıklık, şişlik, pullanma ve kaşımalara bağlı olarak yara izi de meydana gelebilir. Her bölgede meydana gelen kaşıntılar da olduğu gibi burada da kaşımak geçici bir süre rahatlamayı sağlasa da tekrar edildiği taktirde fazla kaşımak tahrişe bağlı yara oluşumuyla beraber enfeksiyona da yol açabilir. Kaşıntıdan kurtulmak için öncelikle burayı düşünmemek ve fazla kaşımamak için sabır gösterilmesi ilk yapılması gerekendir.

Kulakta Kaşıntı Neden Olur?
Enfeksiyona Bağlı Kaşıntı
Kaşıntı kulakta meydana gelen herhangi bir enfeksiyon sonucunda ortaya çıkan bir şikayet olabilir. Çoğunlukla insanlar yüzdükten sonra kulağa kaçan sudan dolayı meydana gelen nemlenmeden dolayı görülebilir. Bu doğrultuda ortaya çıkan soruna yüzücü kulağı ismi verilmektedir.

Böcek Sokması ve Alerji
Özellikle yaz aylarında tatil bölgelerinde, köylerde veya benzeri kırsal alanlarda insanlar böcek sokmalarına maruz kalmaktadır. Böcek sokmalarından ya da alerjiden kaynaklı herhangi bir yaralanma doğrultusunda kaşıntı ortaya çıkabilir. Bu kaşınma çoğunlukla iyileşmenin habercisi olmaktadır. Çocuklarda ise su çiçeği hastalığından dolayı kulak bölgesinde meydana gelen kabarcıklar kaşıntı yapabilir. Egzama, uyuz, saç biti ve alerji gibi durumlarda kaşıntı oluşumuna yol açan sebeplerdendir.

Gıda alerjisi
Aniden ortaya çıkarak şiddetli şekilde meydana gelen kaşıntılar ortaya çıktığında doktora başvurulması gerekmektedir. Çünkü bu kaşıntıların sebebi çoğunlukla herhangi bir gıdadan dolayı ortaya çıkan alerjiden kaynaklı olabilmektedir.

Diğer Kulak Kaşıntısı Nedenleri
– Tüketilen gıdalar
– Kullanılan kozmetik ürünler ve bunların içinde bulunan boyalar
– Deterjan, şampuan ve sabun
– Bazı metal malzemeler
– Bazı bitkiler ile temas
– Böcek ısırığı
– Saç biti
– Uyuz, mantar, sedef ve egzama gibi cilt sorunları
– Su çiçeği hastalığı
– Kulak enfeksiyonları
– Aşırı sıcak ve soğuk ortamlar
– Stres
– Herhangi bir rahatsızlık için kullanılan ilaçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.