Kurdeşen Dökmek ve Tedavisi

Kurdeşen, tıpta ürtiker olarak bilinen kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık gibi şikayetlere sebep olan, bulaşıcı olmayan bir cilt hastalığıdır.

Vücudun herhangi bir yerinde kabarıkların meydana gelmesinde rol oynayan kurdeşen, bir kalem ucu kadar olabileceği gibi bir tabak boyutunda da olabilmektedir. Daha da ileri giderek tüm döküntülerin birleşmesiyle geniş kabarıklar meydana gelebilmektedir. Kurdeşen genellikle 1,5 aydan kısa süren bir sorundur fakat bu süreyi geçmiş ve herhangi bir iyileşme söz konusu değil ise bu duruma kronik kurdeşen adı verilmektedir.

Kurdeşenin kaşıntı, yanma hissi, ağrı, kabarıklık, kızarıklık gibi belirtileri vardır. Belirtileri daha çok geceleri artış göstererir ve oldukça rahatsız eder. Meydana gelen döküntüler tek tek bölgesel olabileceği gibi grup halinde de görülebilmektedir.

Kısa süreli yani akut kurdeşen ismi verilen durum ise daha çok alerjik sebeplerden dolayı oluşmaktadır.

Kurdeşen Kimlerde Görülür?
Kurdeşen toplumda yaygın olarak karşılaşılan cilt hastalıklarından biridir. Çocuk, yetişkin, erkek, kadın demeden her insanda görülebilir. Fakat buna rağmen en fazla orta yaşlarda ki kadınlarda görülmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda görülen kurdeşenin belirti ve oluşum sebepleri birbirine benzerdir.

Kurdeşen Nedenleri?
Az önce de belirttiğimiz gibi herhangi bir alerjik tepki kurdeşenin meydana gelmesinde rol oynayabilir. Sıklıkla alerjik tepkiye sebep olan etkenler şu şekildedir:

– Alerji aşıları
– Böcek ısırıkları veya sokmaları
– Hayvanlarla temas halinde bulunma
– Herhangi bir ilacın kullanılması
– Kozmetik ürünleri
– Alerji yapan herhangi bir lateks ya da benzeri ürünle temasta bulunma
– Bahar mevsimlerinde ortaya çıkan polenler
– Bazı yiyecekler (asitli meyveler başta olmak üzere tüm meyveler ve kuru yemiş, süt, yumurta, kabuklu deniz ürünleri)

Alerjik nedenlerin dışında kurdeşen oluşumunda rol oynayan sebepler şu şekildedir

– Ailesel yatkınlık. (aileden birinin geçmişte kurdeşene maruz kalması)
– Bağırsak parazitleri
– Çeşitli bitkiler
– Cildi sert ve tahriş edici şekilde kaşımak
– Uzun süre oturmak, yürümek, sırtta ağır çanta taşımak, dar kıyafet seçimi gibi durumlarda cilt baskıya maruz kaldığından kurdeşen ortaya çıkabilmektedir.
– Aşırı sıcak veya soğuk ortamda bulunmak.
– Doğum sonrası
– Viral hepatit, soğuk algınlığı, parazit, mantar, bakteri gibi enfeksiyonlar.
– Güneşe fazla maruz kalmak
– Kimyasal maddeler ile temasta bulunmak
– Stres
– Deniz, suş, havuz, ter ya da benzeri bir suyun cilde temas etmesinden dolayı meydana gelebilmektedir.

Kurdeşen Nasıl Anlaşılır?

bu sorunun anlaşılması için çoğunlukla dermatoloji yani cildiye bölümüne başvurulmaktadır. Fakat bu soruna yol açan sebebin tespit edilmesi hiçte kolay sayılmaz. Hangi durumlardan sonra kurdeşenin meydana geldiğinin doktora ayrıntılı bir şekilde anlatılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra alerji ve kan testleri ile cilt biyopsisi ile sebepler araştırılmaktadır. Kronik vakaların neden olduğunu tespit etmek ise daha zor bir durumdur.

1,5 ayı geçen kurdeşene az sayıda rastlanır. Bu süreyi geçmiş olanlar ise kronik olduğundan ara ara tekrar cereyan edebilir. Herhangi bir hastalıktan dolayı meydana gelmiyorsa kronikleşmiş olan ürtiker kişinin sağlığını tehdit etmez. Sadece kaşıntı, yanma hissi ve görüntü çirkinliğinden dolayı rahatsız eder.

Kurdeşen Tedavisi
Hafif ve orta derecede ki kurdeşen sorununun tedavisi çoğunlukla antihistaminik denilen alerji ilaçlarıyla ya da kortizon içeren ilaçlarla yapılmaktadır. Fakat kortizonun yan etkisi olduğundan dolayı tavsiye edilmemektedir. Bu yüzden bitkisel kortizon içeren kaşıntı kremi kullanılmasında fayda vardır. Bunun için Hair Pharma güvencesiyle geliştirilmiş olan ve kasintitedavi.com olarak önerilen PRUZON MERHEM kullanmanız önerilir. Hiç bir yan etkisi olmayan bu kremin bebeklerde dahi kullanımı oldukça güvenlidir.

Pruzon’u sitemizin üst kısmından sipariş edebilir, Direk üretici tarafından kargo edilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.