Makat Neden Kaşınır (Anal Dermatit)

Makat kaşıntısı sıkça karşılaşılan problemlerden biridir. Yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler doğrultusunda kolayca geçebilen bir sorundur. Öncelikle makatta kaşıntı sorununa yol açan sebepleri ele alarak, yazımızın ilerleyen sürecinde makat kaşıntısı tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Makat Kaşıntısı Sebepleri
Cildin tahriş olması : Aşırı hijyenik davranarak makat bölgesini ovalayarak temizlerseniz cildin tahriş olmasına ve buna istinaden kaşınmasına yol açabilirsiniz. Hiç hijyenik olunmadığı kadar fazla hijyenik olmanında doğru olmadığı bilinmelidir. Mukoza ismi verilen koruyucu tabaka ovularak tahriş edilirse kaşıntı doğurabilmektedir. Aynı zamanda makat bölgesinin temizlenmesinde yalnızca su kullanılmalı sabun, şampuan, ıslak mendil gibi kimyasal içeren malzemeler tercih edilmemelidir.

Basur (Hemoroid) : Toplumda en sık karşılaşılan makat hastalığı olan basur ağrı, yanma, kaşıntı, şişlik ve sızlama gibi şikayetlere yol açabilir. Anüs içerisinde bulunan damarların basınca maruz kalması ve şişmesi ile anüs dışına çıkması durumudur. Anüs dışına çıkan meme iç çamaşırınız ile temas ettiğinde kaşıntılara neden olmaktadır.

Makat Siğili (Kondilom) : Çoğunlukla cinsel ilişki ile geçen virüslerin sebep olduğu makat siğili problemi ciddi kaşıntılara neden olabilir. Et benine benzer bir çok nokta makat, vajina veya penis gibi organların üzerinde meydana gelerek kaşıntıya neden olabilir.

Makat Çatlağı (Anal Fissür) : Makat çatlağı da basur gibi bir makat hastalığıdır ve çoğunlukla basur yani hemoroid ile karıştırılmaktadır. Bu rahatsızlık bebekler dahil tüm yaştan ve cinsiyetten insanda görülebilir. Anüs içinde meydana gelen çatlak yani yırtılma iç çamaşırı ile temas ettiğinde kaşıntı ve acı şikayetlerini ortaya çıkarabilir.

Kıl Kurdu : Bir nevi bağırsak paraziti olan kıl kurdu makatta kaşıntı sorununu doğurabilir.

2 Comments

Add a Comment
  1. 2 aydır makat bölgemde söz konusu olan bir kaşıntı mevcut hemoroid rahatsızlığım var ondan dolayı olabilir mi?

    1. Hemoroid rahatsızlığı kaşıntıya neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.