Makatta Kaşıntı

Vücudumuzda her bölgede olduğu gibi makat bölgesinde de kaşıntı sorunu meydana gelebilmektedir ve tüm problemlerde olduğu gibi makatta kaşıntının tedavisi içinde öncelikle sebep bulunmalıdır. Örneğin makatta kaşıntı olmasına anal fissür (makat çatlağı) ya da kıl kurdu sebepse kaşıntıların sona ermesi için bu problemlerin tedavisi gerekmektedir.

Makat Kaşıntısı Nasıl İyileşir?
Öncelikle kaşıntılar herhangi bir hastalıktan kaynaklanmıyor ise şu faktörlere dikkat edilmelidir.

– Anüs ve civarının temizliğinde kesinlikle aşırı titiz davranılmamalıdır. Aşırı hijyenik davranıldığı zaman makat bölgesinde bulunan koruyucu tabakanın zarar görmesinden dolayı şiddetli ve olmadık zamanlarda kaşıntılar ortaya çıkabilmektedir. Makat bölgesinin temizliği sabun, şampuan, ıslak mendil veya benzeri kimyasal malzemeler içeren ürünlerle değil sadece duru su ile bastırmadan yapılmalıdır. Bunun yanı sıra duş esnasında şampuanlanan saçın durulama işlemi baş öne eğilerek yapılmalıdır. Bu sayede sabun veya şampuan omuzlardan aşağı akarak kalçaların arasına girmez ve problem olmaz.

– Tuvalet ihtiyacının giderilmesinden sonra taharet duru su ile yapılmalı ve güzelce kaliteli tuvalet kağıdıyla kurutulmalı nemli bırakılmamalıdır. Yine aynı şekilde duştan sonra da bu bölgenin nemli bırakılmadan kurutulması gerekmektedir. Nemli vücuda iç çamaşırı giyilmemelidir.

– Bazı gıdaların tüketilmesi anüste kaşıntı oluşumuna yol açabilir. Bu gıdalara turşu, patlıcan, domates ya da baharatlar örnek verilebilir. Siz hangi gıdayı tükettikten sonra bu duruma maruz kaldığınızı belirleyebilir ve tüketmeyerek kaşıntının kesilip kesilmeyeceğini deneyebilirsiniz.

– Kalitesiz tuvalet kağıtları anüste kaşıntılara yol açabilmektedir dolayısıyla bu tarz bir şikayetiniz varsa tuvalet kağıdınızı değiştirerek bir yol izleyebilirsiniz.

– Eğer herhangi bir makat hastalığından dolayı kaşıntılar söz konusu ise bir genel cerrahi uzmanına başvurarak muayene olabilir ve hastalığınızı tedavi ettirebilirsiniz.

– Makat bölgesinin özellikle yaz aylarında terlemesi söz konusu olabilmektedir terleyen ve kurutulmayan cilt kaşınma sorununun ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Dar kıyafetlerde makatta terleme oluşumunu tetikleyebilir buna istinaden özellikle yaz aylarında dar değil bol kıyafetler tercih edilmeli eğer terleme söz konusuysa kurutulmalıdır.

– Sentetik iç çamaşırları ve bu kumaşların üzerinde kullanılan boyalar da bu sorunu ortaya çıkarabilir. Uzmanlar pamuk iç çamaşırı kullanımı önermektedir.

– Kadınların özel günlerinde kullanmakta olduğu pedler de bu tarz sorunlara yol açar. İç yüzeyi pamuk olan pedler tercih edilmelidir.

– Aşırı kilolu olan insanların kalçaları birbiriyle temas halinde olduğundan terleyebilir ve tahriş olabilir. Bu da kaşıntı durumuna sebep olmaktadır. Fazla kilolar bir çok sağlık sorununu olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple fazla kilolar mümkün oldukça verilmeye çalışılmalıdır.

– Makat temizliği konusunda çok hijyenik olmanın zararlı olabileceği gibi hiç temizlenmemesinin de zararları vardır. Dışkılama sonrasında makatta kalan dışkılar sorun oluşturabilir. Bu sebeple duru su kullanarak taharet çok iyi yapılmalıdır.

– Ters ilişki kaşıntıya sebep olmaz fakat kondilom gibi bir rahatsızlık söz konusuysa yapabilir. Bunun dışında ters ilişki sırasında eğer kayganlıştırıcı bir ürün kullanılıyorsa bu ürünün içeriğinde bulunan kimyasal madde de kaşıntı oluşumunu ortaya çıkarabilir.

Tüm kaşıntıların tamamen ortadan kalkması için sebep bulunmalı ve bu yönde tedavi uygulanmalıdır. Fakat kaşıntıların geçmesi ve kişide rahatlama meydana gelmesi için PRUZON MERHEM kullanılması önerilir. İçeriğinde bitkisel kortizon bulunmakta olan bu ürünün iç bir yan etkisi bulunmamaktadır ve bebeklerde kullanılacak derecede güvenlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.