Mantar Hastalığı Neden Olur?

Mantar nedir?
Mantar, günümüzde çoğu insanın maruz kaldığı ve ciddi sıkıntılar oluşturan cilt problemlerinden biridir. Cildin çeşitli yerlerinde ve tırnakların altında meydana gelerek, yayılma gösteren mantar mikroskop kullanılarak görülebilecek boyutta olan organizmadır.

Nerelerde bulunur?
Bu organizmalar daha çok sıcak ve nemli mekanlarda bulunmayı severler. Sıcak hava ve yerler tam onların keyfine layık alanlardır. Toplumda çok yaygın şekilde kullanılan ortamlar da mantar çok fazla bulunmaktadır. Park, bahçe, toplu taşıma araçları, asansör, jimnastik salonları, bankamatikler, yüzme havuzları, cami halıları, oteller, yurtlar, yatılı okullar ve kiralık araçlar gibi bir çok yer ve mekan yaygın şekilde mantar barındırmaktadır. Bunun dışında özel olarak kullanılan terlik, ayakkabı, havlu ve benzeri araçlardan yayılmaları hiç zor değildir.

Bulaşıcı mıdır?
Mantar bulaşıcı bir hastalıktır ve çok kolay şekilde yayılır. Daha çok üzerinde kıl olmayan alanlarda bulunmayı tercih ederler bu sebepten dolayı en çok çocuklarda olabilmektedir. Kasık bölgesini de çok seven organizmalar, bu bölgeye yayıldığında ciddi sorun olmaktadır. Özellikle spor yapan kişilerin kasık bölgelerinde yayılırlar. Örneğin mantar sorunu olan birinin ayakkabısı veya terliği kullanıldığında çok kolay bulaşmaktadır.

Tedavi edilmeli mi?
Mutlak surette tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Ayak ya da tırnak aralarına bulaşarak rahatsızlık veren mantar ciddiye alınmayıp, gerekli önlem alınmadığı taktirde tüm vücuda yayılabilir. Dolayısıyla bu şekilde ciddi, olumsuz enfeksiyonların oluşumuna yol açar.

Mantar nasıl anlaşılır? belirtileri nelerdir?
Bulaştığı alanın kızarmasına ve pul pul noktalar oluşmasına yol açar. Bu küçük noktalar bir süre sonra büyüme gösterir ve yayılmaya başlar. Az önce de dediğindiğimiz pul pul döküntüler ciddi anlamda kaşınarak rahatsız edici olur. Kızarıklık, sulanma, sertleşme, kalınlaşma ve bazen kepeklenme şeklinde kendini belli etmektedir.

Nasıl oluşur?

En yaygın oluşma ve bulaşma sebepleri aşağıda sıralanan şekildedir.

– Aşırı terlemeden ya da duş, yüzme ya da abdest alımının ardından ayakların nemli kalmasından
– Gereğinden fazla el yıkanmasından
– Aşırı şekilde çamaşır ve bulaşık yıkayarak ellerin ıslak kalmasından
– Başka kişilerle ortak şekilde terlik, ayakkabı, çorap kullanmak ya da çıplak ayakla bir çok kişinin kullandığı ortamlarda bulunmaktan

Mantar çeşitleri nelerdir?

Yeryüzünde 50 den fazla türde mantar vardır. Bunların en sık karşılaşılanları aşağıda sıraladığımız şekildedir.

Ayak mantarı (tinea pedis): Yazımızın başında mantar sorununun çoğunlukla ayak ve tırnak aralarında oluştuğunu vurgulamıştık. Ayak mantarı yani tinea pedis adından da anlaşılacağı üzere sıklıkla parmaklarda ve tırnaklarda ortaya çıkan sorundur. Beyazlaşma, soyulma ve kaşıntı yakınmalarına maruz bırakır. İlerlediği taktirde enfeksiyon kapma riski de barındırmaktadır. Ayak mantarlarının oluşumunda dermatofit vve candida ismi verilen maya mantarları başrol oynamaktadır. Bu türde ki mantarlar aynı çorap, terlik ve ayakkabıların kullanılması yoluyla kişiden kişiye kolay bir şekilde yayılma gösterirler. Ayrıca hamam, havuz veya benzeri ortak kullanım alanlarında çıplak ayakla dolaşmakta kişilerde risk oluşturabilmektedir. Askerlik görevlerini yapanlar, o dönemde bir çok kişinin mantar olduğuna şahit olmuşlardır. Bunun sebebi de çok uzun süre ve özellikle sıcak havalarda ayakların botların içinde çok uzun süre kalmasından kaynaklanır.

Tinea karporis (yuvarlak kurt): Vücudun tüm her noktasında karşılaşılabilen mantar türüne verilen isimdir. Kurt denilince akıllara meyvelerden çıkmakta olan küçük solucan tipinde ki hayvanlar gelse de alakası yoktur. İsmini mantar enfeksiyonundan dolayı meydana gelen daire şeklinde ki döküntülerden almıştır. Bu tipte ki vakalarda bulaşıcıdır fakat tehlike içermemektedir. Böyle bir durumdan şüphe etmeniz halinde evcil hayvanınız varsa derhal bir veterinere başvurulması gerekmektedir. Sizin evcil hayvanınız yoksa fakat çok sık oynadığınız ve sevdiğiniz bir hayvan varsa

Onikomikoz (tırnak mantarı): Türkçe isminden belli olacağı gibi tırnaklarda meydana gelen mantar türüdür. Daha çok ayak tırnaklarında meydana gelir ve tırnak altında kalınlaşmalar gözlemlenir. Bunun dışında yine tırnaklarda renk değişiklikleri oluştuğu gibi çürümüş apaç şeklinde kopmalarda olmaktadır.

Tinea Barbae (sakal mantarı): Sakalda meydana gelen mantar türüdür. Daha çok tarım ile ilgilenen işçi ve çiftçilerde görülür. Bunun sebebi bu tarz sorunların hayvandan insana bulaşmasının kolay olmasıdır. İnsandan hayvana bulaşması ise daha zordur. Yetişkin erkeklerin sakal bölgesine mantar bulaşır ve ciddi anlamda rahatsızlık verir.

Pamukçuk: Yeni doğmuş bebeklerin ağızlarında oluşarak, rahatsız edici olmaktadır. Bu sorunun tedavisi daha çok karbonatın ılık su ile karıştırılarak pamuk yardımıyla pamukçuğun üzerine uygulanması şeklinde yapılır. Eğer bu yöntemin bir etkisi olmadıysa mutlaka bebeğin doktoruna başvurulmalıdır.

Mantar Kaşıntı Kremi
Cilt üzerinde meydana gelmiş olan mantarların ortaya çıkardığı kaşıntı problemi için de pruzon kullanarak, sorundan kurtulabilirsiniz. Pruzon vücutta meydana gelen tüm kaşıntıların tedavisinde kullanılabilen bir üründür. Hiç bir yan etkisi yoktur ve Hair Pharma güvencesiyle geliştirilmiştir.

Pruzonun içerisinde oxidozinc, kalamin, meyan kökü ve TTO bulunmaktadır. Bu maddelerin anlamları ve ne işe yaradıklarını sitemiz içerisinde temin edebilmeniz mümkündür. Fakat TTO ismi verilen maddenin tamamen bitkisel ve mantar öldürücü etkisi olduğunu bilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.