Parmak Arasında Kaşıntı Neden Olur?

Parmaklar hiç şüphesiz vücudumuzun herhangi bir yerinden çok daha fazla çevreyle fiziksel temas yapmaktadır. Kendimize dokunmamız, hissetmemiz, beslenmemiz, gerek fizyolojik gerekse sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarımızı karşılamamız günlük görevlerimizi yerine getirebilmemize olanak tanımaktadır. Bu sebeple cildin kaşınmasına, yaralanmasına, tahriş olmasına imkan verebilecek bir çok madde ile de temas halindedir.

PARMAKLAR VE PARMAK ARASI NEDEN KAŞINIR?
Kaşıntı ara ara anlık olarak vücudumuzun birçok yerinde görülebildiği gibi, çok fazla dış etkenlerle reaksiyon olmasından dolayı parmaklarda ve ellerde sıkça görülebilir. Bazen gelip geçici olan bu kaşıntılar için endişeye çok fazla gerek yoktur. Basense bazı hastalıkların belirtisi olabilir.

Parmakların kaşınmasında rol oynayan pek çok sebep vardır. Bu kaşıntılar çoğunlukla döküntülere sebep olabilmektedir. Eğer süreklilik arz ediyorsa kişi mutlaka bir dermatoloji uzmanına yani dermatologa başvurmalıdır.

Parmaklar diğer bölgelere nazaran fiziksek olarak dış etkenlerle daha fazla etkileşim içindedir ve bu sebepten yaralanma olasılığı da oldukça fazladır. Bir kapıya çarpması sonucu darbe alması, asit içeren çamaşır suyu gibi maddelerle temasa geçmesi durumunda kimyasal hasar görmesi, bıçak yarası veya kağıt kesiği gibi durumlarda parmaklar yaralanabilir.

Bu gibi durumlarda parmaklarda ağrı, şişme, kızarma ve yanma söz konusu olabilir. Bunların dışında kaşıntıların meydana gelmesi de söz konusudur. Diğer bir parmak kaşıntısı sebebi ise böcek sokması veya ısırması da olabilir. Böceklerin salgıları cildi tahriş edebilir ve kaşıntılara yol açabilir.

VİRAL, BAKTERİYEL VE MANTAR ENFEKSİYONLARI
Virüs, bakteri, mantar gibi farklı enfeksiyonlar cildin kaşınmasına sebep olabilir. Suçiçeği ve kızamık gibi viral enfeksiyonlar geçirildiğinde deri döküntüleri gözlemlenebilir. Bakterilerde ise cildin daha derin katmanlarına giriş yapabildiklerinden dolayı bakteriyel enfeksiyonlar meydana gelerek deride incelme ve ayrılmalar görülebilir. Bu gibi durumlarda yanma ve ağrı gibi şikayetlerle çok daha fazla karşılaşılır ve kaşıntı da görülebilir.

KONTAKT DERMATİT OLABİLİR
Kaşınan parmakların bir diğer yaygın sebebi ise kontakt dermatittir. İsminden de belli olacağı gibi parmaklar alerjen ve tahriş edici özelliği bulunan maddeler ile temas ettiğinde ortaya iltihabi bir durum çıkabilir. Alerjik kontakt dermatitte bir kişinin zararsız maddelere karşı bağışıklık duyarlılığı nedeniyle alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Hayvan kılları, lateks eldivenler ve bazı metaller alerjen maddelere örnek olarak verilebilir.

Diğer yandan tahriş edici kontakt dermatit başka bir kişiyi de etkileyebilir. Su ve ter gibi zararsız sayılan maddeler de cilt ile uzun süre temas halinde bulunduğunda tahriş olmasına neden olabilir. Neredeyse kullandığımız ya da dokunduğumuz tüm maddeler tahriş edici özelliğe sahip olabilir, fakat genellikle deterjanlar, yumuşatıcılar, sabunlar ve organik tozlar örnek gösterilebilir.

Parmakların kaşınma sebeplerini yazımızın akışında ele aldık. Bunların dışında aşağıda ki sebeplerden dolayı da kaşıntılar meydana gelebilir.

– Atopik Dermatit (Alerjik Egzama)
– Dishidrotik Egzama
– Psöriatik Artrit
– Ürtiker (Kurdeşen)
– Kuru Cilt

KAŞINAN PARMAKLARIN TEDAVİSİ
Bu tip şikayetleri olan kişiler öncelikle bir uzmana başvurmalı ve kaşıntıların sebebi uzman tarafından araştırılmalıdır. Tam tanı konulduktan sonra ise uygun tedaviye geçilmelidir. Tedavi seçimi ve yöntemi tamamen kaşıntının meydana geldiği duruma göre değişebilir. Cilt hastalıklarında topikal ürünler ve oral yollarla alınan ilaçlar gerekebilir.

Akut (geçici) kaşıntıları şu şekilde ki basit önlemlerle önleyebilmeniz mümkün olabilir;

-Ellerinizi iyice sabunlayarak, su ile durulayabilirsiniz.
– Parmaklarınızı birkaç dakika soğuk suya batırarak bekletebilirsiniz.
– Elleriniz için kullandığınız losyon, krem ya da benzeri bir ürün varsa kullanmayı bırakın.
– Çamaşır suyu gibi sert kimyasalları kullanırken eldiven kullanın.

Bu tedbirler , parmaklarda ki kaşıntının giderilmesi için her zaman yeterli olmayabilir. Yalnız kaşınan parmaklar topikal kremler ile tedavi edilebilir. Fakat yine de kaşıntı oluşuma yol açan sebebin tespit edilmesi gerekebilir. Suçiçeği, kızamık gibi hastalıkların sebep olduğu döküntülere kalamin losyonu yararlı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.