Pişik Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Pişik denildiği zaman neredeyse herkesin aklına ilk bebekler gelir. Çünkü pişik durumu en çok bu tatlı ufaklıklarda karşılaşılan bir sorundur. Bebeklerde çok sık görülmesinin sebebi bez bölgesinin maruz kaldığı idrar ve kakanın bebeğin cildinin nemli kalmasına sebep olmasıdır. Ayrıca bez bölgesinin hava ile teması da az olduğundan pişik oluşumu çok kolay gelişen bir sorundur. Bez, idrar ve kakanın dışında, havasızlık ile bebeğin tüketmekte olduğu gıdaların tahriş edici özellikleri de bulunabilir. Yine aynı şekilde idrar ile kaka içerisinde bulunan iltihaptan dolayı pişik kolaylıkla gelişebilmektedir.

Pişik meydana geldiğinde bez bölgesi ve civarında kızarıklıklar meydana geldiği gibi, cilt incelmeye maruz kalır ve çatlaklar oluşur. Bu doğrultuda bütünlüğü bozulan cilt, kabarık, su toplayan, iltihabi reaksiyonlar gözlemlenmektedir. Bütünlüğü bozulan cilt bölgesini mantar ve bakteriler kolay ve hızlı bir şekilde istila edebilirler. Bu yolla cildin daha fazla iltihaplanmasına sebebiyet verebilirler.

Bebeğin ebeveyn veya bakıcılarının dikkat etmesi gereken asıl konu pişiğin meydana gelmesine engel olmaya çalışmaktır denilebilir.

Neden oluşur?
– Bebeğin cildi eğer alerjik bir yapıdaysa ciltte temasa bağlı cilt iltihabı yani kontakt dermatit oluşumu kolayca meydana gelebilmektedir.
– Bebeğin idrarında iltihap mevcut ise pişik kolaylaşmaktadır. Yine aynı şekilde ishalse veya sindirim sisteminde iltihap söz konusuyla pişik oluşumu kolaylaşır.
– Asitli gıdaların sıkça tüketilmesi kakayı da asitli bir hale getirdiğinden pişik gözlemlenebilir. Örneğin 24 saat içerisinde bebek portakal, kivi, mandalina, maydanoz gibi asit içeren gıdalarla beslenirse pişik gelişimi kolaylaşacaktır.
– Bez bölgesinde iltihaplı ya da mantarların mevcut olduğu cilt alanları mevcut ise pişik de ortaya çıkacaktır.

Nasıl engellenir?
– Bebeklerde meydana gelen pişiği engellemek adına yapılacak ilk işlem bebeğin bezinin sık sık değiştirilerek, bez bölgesinin havalandırılmasını sağlamak olacaktır.
– Bez değişikliği sırasında bez bölgesine mutlaka krem sürülmelidir. Sürülecek olan bu koruyucu krem %20 civarında çinko içerikli olmalıdır. Çinko bulunan krem cilde sürüldüğünde büyük oranda engelleyici olduğundan pişiğe karşı koruma sağlamaktadır.
– Bebekte sürekli olarak kullanılmakta olan bez markası veya türü değiştirilmemeli sürekli olarak aynı bez kullanılmalıdır. Her bez aynıdır diyerek başka ürünlerin alınması yanlış bir uygulamadır.
– Bebeğin bez bölgesi veya herhangi bir yeri silinecekse bu işlem alkol, parfüm veya herhangi bir kimyasal katkı maddesi içeren mendille yapılmamalıdır. Katkı maddesi içermeyen, pamuktan üretilmiş temizleme mendilleri tercih edilmelidir.
– Bebek altını ıslattığında veya kaka yaptığından bel bölgesinden aşağısının duru su ile yıkanarak temizlenmesi olumlu yönde etkiler. Fakat bu temizlik esnasında yoğun ve sık bir şekilde sabun kullanılmamalıdır.

Pişik bebeklerde sıkça karşılaşılan bir sorun olmasına rağmen, yetişkin insanlarda da meydana gelebilen bir sorundur. Oluşum sebebi meydana geldiği bölgenin havasız ve nemli kalması doğrultusunda tahriş olmasıdır. Genel de boyun, göğüs altı veya fazla kilolardan dolayı cildin katlandığı bölgelerde meydana gelmektedir. Bu bölgelerin kuru kalması ve havalandırılması önem taşımaktadır.

Pişik Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıl Yapılır?
Gerek bebeklerde, gerekse yetişkinlerde pişik ciddi bir sorun olabilmektedir. Önüne geçebilmek için üstte belirtilen önlemler alınabilir. Bebekler için geçerli olan faktörler yetişkinler için de geçerlidir. Geçmeyen pişik vakalarında kortizon içeren merhem kullanılması önerilir fakat kortizon yan etkileri olan bir üründür. Fakat bitkisel kortizonun herhangi bir yan etkisi olmaması ve iyileştirici yönünün bulunmasından dolayı PRUZON MERHEM kullanılabilir. Herhangi bir yan etkisi veya dezavantajı bulunmamaktadır.

• Bebek kaka yaptığında belden aşağı yıkanması, iyi bir alışkanlıktır. Ne var ki bebeğin bez bölgesi sık ve yoğun sabunlanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.