Rahim Ağzı Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Rahim kaşıntısı, kadınların hayatında mutlaka başına gelen sorunlardan biridir. Rahim içinde ve ağzında kaşıntı şikayeti oluşturan faktörler anlık veya geçici olabileceği gibi herhangi bir rahatsızlıktan dolayı da olabilir. Örneğin rahimde rol oynayan bu sorun çoğunlukla mantar veya kondilom ismi verilen sıkıntılardan kaynaklı olabilir. Yazımızda rahim de meydana gelen kaşıntıların sebeplerini detaylı bir şekilde ele alacağız.

Rahimde ortaya çıkan kaşıntı çoğunlukla idrar esnasında yanmaya neden olabileceği gibi, kızarıklık ta söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra cinsel ilişki sırasında da acı ve ağrı da görülebilir. Bu şikayetlerin çoğunluğu mantar anlamını taşımaktadır.

Kimyasallar Sebep Olabilir
Duş jeli, sabun, şampuan gibi ürünlerin rahim bölgesine kaçması veya bu bölgenin direk olarak bu kimyasal içerikli ürünlerle yıkanması ve temizlenmesi kaşınmasına neden olabilir.

Genital Bölge Islak Kalmamalı
Ayrıca genital bölgenin terden ya da ıslanmadan dolayı nemli kalması da sorun oluşumuna etkendir. Bu bölgede meydana gelen bir kaşıntı söz konusu ise ilk olarak bölgenin kuru kaldığından emin olmak için ıslansa dahi derhal iç çamaşır değiştirerek önlem almalısınız. Ayrıca sentetik değil pamuktan imal edilen iç çamaşır tercih etmeniz gerekmektedir. Doktorunuza başvurduğunuzda sebebini teşhis ederek sizden fitil, krem veya ilaç kullanmanızı da isteyebilir.

Kondilom Olabilir
Kondilom Türkçe’de makat siğili olarak isimlendirilen bir rahatsızlık olup son derece tehlikelidir. Çoğunlukla cinsel ilişki sırasında partnerden virüs aracılığı ile bulaşan bir genital bölge rahatsızlığıdır. Bulaşıcı olması sebebiyle temas edilen her yerde görülebilir. Bulaştığı yerde ben gibi kabarık et parçaları oluşur ve kaşıntı oldukça belirgin bir şikayete yol açmaktadır.

Kaynak:
https://www.kasinti.net/rahim-kasintisi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.