Saç / Kafa Neden Kaşınır?

Her insan günlük hayatında anlık ya da herhangi bir sebebe dayalı olarak kaşıntı hissedebilir. El, kol, yüz, bacak ya da kafa kaşıntıları gibi çeşitli bölgelerde ya da tüm vücudumuzda kaşıntılara maruz kalabiliriz. Anlık kaşıntılardan ziyade vücudumuzun herhangi bir noktasında ya da bölgesinde süreklilik kazanmış olan kaşıntılar için müdahalede bulunmak için bu kaşıntının neden dolayı meydana geldiğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Konumuz olan saç kaşıntısı ile devam edelim. Diğer kaşıntı sebebi veya türleri için sitemizde mevcut bulunan diğer konuları inceleyebilirsiniz.

Saçlı deride yani kafanızda meydana gelen kaşıntılar süreklilik kazanmış ve sizi cidden rahatsız edecek duruma geldiyse ortada bir problem var anlamını taşımaktadır. Tıbbi ismiyle head pruritus olarak bilinen kafa kaşıntısı çoğunlukla mantar, kepek ya da saç biti kaynaklı ortaya çıkar. Bu kaşıntının geçmesi için gerekli doğru tedavinin yapılması içinse sorunun ne olduğu tespit edilmelidir. Yazımıza baş kaşıntısı için sebepleri sıralayarak çözümü ile birlikte devam edelim.

Aşırı Kepek Kaynaklı Baş Kaşıntısı
Erişkin insanların başlarında meydana gelen kaşıntılar için en yaygın sebep kepeklenme problemidir. Bunun tespiti oldukça kolay ve basittir. Tshirt, ceket ya da gömlek gibi tercih ettiğiniz kıyafetinizin omuz kısmına dökülmüş olan kepekleri çıplak gözle rahatlıkla görebilirsiniz. Aşırı kepeklenme probleminde ise kaşınmalar şiddetle artış göstermektedir.

Kepek Neden Olur?
Aşırı kepekten dolayı meydana gelen kaşıntının asıl sebebi kafada oluşan mantar mikrobudur. Aslında bu her insanda az miktarda da olsa mevcut olan bir mikroptur fakat üreyip çoğaldığında asıl sıkıntı baş gösterir. Üreyerek artan mantar mikrobu saçlı derinin aşırı bir şekilde kepekli olmasına ve kişinin bu kepeklere istinaden kaşınmasına sebep olmaktadır. Peki kafada ki mantar mikrobu nasıl yok edilir?

Kepeklenme Sorununa Karşı Mantar Öldürücü Şampuan
Üst kısımda da belirttiğimiz üzere kepek sorunun ana kaynağı mantar mikrobunun üreyerek çoğalmasından dolayıdır. Dolayısıyla bizim saldırımız bu mantara karşı olmalıdır. Bu sorunla savaşmak ve kafada ki mantarların yok olmasını sağlamak için bilimselliği olup, etkisi kanıtlanmış maddeleri içeren şampuanlar bulunmaktadır. Bu maddelerin içinde en etkili ve başarılı olan ise Climbazol maddesidir. Climbazol dışında Ketokonazol, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione gibi maddelerde mevcuttur. Kafanızda oluşan mantar sorununa karşı bu maddeleri içeren şampuanları tercih etmeniz gerekmektedir. Şampuan üretim firmaları ürünlerinin içinde bu maddelerden herhangi birini ya da bir kaçını kullanabilir. Ürün tercihi yapmadan önce bu ürünleri iyice okuyup tanımanız ve doğru maddeyi içeren ürünleri tercih etmeniz önerilir.

Climbazol İçeren Seboderm Kullanabilirsiniz
Ülkemizde ki mantar öldürücü nitelikte olan kepek şampuanı sayısı iki elin parmak sayısını geçmeyecek sayıdadır. İçeriğinde climbazol bulunan şampuanlar gelişmiş ürünler kategorisinde ön sıraya çıkmaktadır. Bu konuda önerebileceğimiz şampuan markası Seboderm olup içeriğinde climbazol dışında, procapil ve Zinc Pyrthione bulunmaktadır.

Climbazol içerikli şampuanların diğer bir avantajı ise günlük kullanıma uygun olmasıdır. Her gün duş alabilir bu şampuanı rahatlıkla herhangi bir sakıncası olmadan kullanabilirsiniz. Fakat ülkemizde ketokonazol içeren kepek şampuanları da var olup günlük kullanıma uygun değildir. Bu maddeyi içeren şampuanları ancak 10-15 gün aralıklarla kullanabilirsiniz. Bunun sebebi ketokonazol maddesinin saçlı deride tahrişe ve incelmeye neden olmasıdır. Bunun için climbazol içerikli ve günlük kullanıma uygun olan şampuanlar kullanmanız faydanıza olacaktır. Bu doğrultuda bizim sizlere tavsiyemiz seboderm şampuan kullanmanızdır. Kepek hakkında daha detaylı bilgiler için şu bağlantıyı takip edebilirsiniz. ( https://www.sacproblemleri.net/sac-neden-kepeklenir )

Saç Biti Kaynaklı Kafa Kaşıntısı
Çoğunlukla okul döneminde ki çocukların başına gelen saç kaşıntısı problemi saç biti kaynaklıdır. Bu problem her ne kadar küçük çocukları hedef almasa da okul gibi kalabalık yerlerde yayılma eğilimi çok fazla olan bitler onlara daha kolay ulaşabilir. Yoksa saç bitleri yaş, cinsiyet, insan vs ayırmadan herkese bulaşabilen bir sorundur. Yalnızca kıvırcık saçlara sahip insanları çok fazla tercih etmemektedir. Bunun sebebi kıvırcık saça girmeleri ve deriye ulaşmaları zor olduğundandır.

Saç Biti Neden Olur?
Binlerce yıl önceden bu yana varlıklarını sürdüren bitlerin savaş dönemlerinde askerlere de bela oldukları bilinmektedir. Geçmişte askerler üstlerinde ki bulunan onlarca biti silkeleyip bir noktada toplayarak yakıp çözüm aramaktaydı. Saç biti bulunan biri ile baş başa verilmesi ya da herhangi bir şapka, tarak, bandana veya havlunun ortak kullanımı ile bulaşabilen bir parazittir. Bitler yalnız değildir aynı zamanda kafaya sirke ismi veren yumurtalarını da bırakmaktadır. Bu yumurtalar saç tellerine yapışarak konuşlanır ve ergin olmayı beklerler. Bitler kafada deriye yapışarak buradan günlük kan emme ihtiyaçlarını karşılarlar. Bir bit gün içinde ortalama 3-4 kez kan emme işlevi gösterir. Bu bitlerin bulunması ve kan emmeleri kişinin kafasını aşırı derece kaşındırarak dayanılmaz bir his vermektedir.

Saç Biti Temizliği Nasıl Yapılır?
Teknoloji bu kadar çok gelişmemiş olduğu zamanlarda bite karşı çözüm saçın kazıtılması, çeşitli kürler ya da böcek ilaçları ile yapılmaktaydı. Saçı kazıtmak günümüzde kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkileyen bir sonuç doğurduğu için çok fazla tercih edilmemektedir. Aynı şekilde böcek ya da sinek ilaçları da zehir içerdiği için uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmeyen bir yöntem olup bitkisel kürler bu bitlere karşı kesin çözüm sunmamaktadır. Fakat günümüzde gelişen teknoloji, artan araştırma ve bilimsel çalışmalar doğrultusunda bitin düşmanı olan dimetikon maddesi bulunmuştur. Dimetikon içerikli saç biti ilaçları üretilerek insanların bitlerden kolay bir şekilde arınması mümkün olmaktadır. Bit ilacı içinde bulunan dimetikon saç bitinin soluk borusunu tıkayarak nefes almasını imkansız hale getirmekte ve böylece boğularak ölmelerini sağlamaktadır.

Saç biti ilacı alırken mutlaka dimetikon içerip içermediğine bakılmalıdır. Bu yönde size tavsiye edeceğimiz ürün bit temizlik seti PEDİKAP ürünüdür. İçinde sprey, şampuan ve tarak olmak üzere 3 parça bulunan pedikap sprey ile bitlerin ölmesine, şampuan ile de ölen bitlerin kafanızdan arınmasını sağlayabilirsiniz. Tarak ise duşta dökülmeyen ve saçlara takılan bitlerin uzaklaştırılması için kullanılır. Tarak metal ve sık dişleri olan bir üründür ve güzel bir tarama yapıldığında hiç bir birin kafada kalmamasını sağlar.
https://www.sacproblemleri.net/kafa-neden-kasinir-ve-nasil-gecer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.