Sedef Hastalığı Neden Olur, Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Her insanın cildi normal şartlar altında 3-4 haftalık aralıklarla kendini yenilemektedir. Fakat sedef hastalığı olan kişilerde net bir şekilde bilinmeyen sebeplerden dolayı cilt yenilenmesi birkaç günde bir gerçekleşir. Hızlı bir süreçte gerçekleşen bu yenilenme sonucunda ise maalesef deri çok sağlıklı olmamaktadır. Bu doğrultuda cilt kuru, kaşıntılı, kızarık ve iri pullanma halini alır.

Sedef hastalığı üst bilgide de belirtildiği üzere kaşıntı yapan bir cilt problemidir ve ayrıca ağrı da söz konusu olmaktadır. Çoğu insan alerjiden kaynaklı bir rahatsızlık olduğunu düşünüyor olsa da bu doğru değildir. Çünkü sedef bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Belirti ve şikayetler belli zaman aralıklarında kaybolsa da bir süre sonra anlık olarak tekrar ortaya çıkmaktadır.

Bu rahatsızlık ne yazık ki geçici değil kronik bir problemdir. Yani ömür boyu sürecek bir cilt sorunudur. Tıpta ki ismi “psoriasis” olan rahatsızlık dünya nüfusunun %3’ünü etkilemektedir. Sedef için insanlar bulaşıcı bir rahatsızlık gözüyle bakıyor olsa da kesinlikle bulaşıcı olmayan ve türleri olan bir hastalıktır.

Yaygınlıkla karşılaşılan sedef türü plak tipi ismi verilen sorundur. Az önce tanımını yaptığımız yamaya benzer pullanmalara neden olan tiptir. Dünya nüfusunun %3’ünde bulunduğundan bahsettiğimiz sedef hastalarının %80’inde plak tipi şeklinde görülür. Nadiren görülen fakat daha şiddetli belirti ve şikâyetlere yol açan diğer bir türü ise eritrodermik sedeftir.

Genellikle saçlı deriyi, dirsekleri, bel bölgesini, dizleri, elleri ve ayakları etkisi altına alan sedef vücudun tüm bölgelerinde de meydana gelebilmektedir. Şikâyetlerin süreci, şiddeti ve görüntüsü kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Başka bir cilt problemi olan egzama ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Egzama problemi daha çok cildin yumuşak kesimlerinde oluşurken sedef daha çok eklemlerin dış tarafında ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkması için herhangi bir yaş ya da kriter bulunmayıp kadın ve erkek fark etmeksizin çocuk, genç ya da ihtiyar herkeste görülebilir.
Diğer bir yandan derinin renk kaybı yaşamasına sebep olan ve halk arasında “ala hastalığı” olarak bilinen vitiligo da çoğu zaman sedef ile aynı hastalık sanılır fakat psoriasis ve vitiligo birbirlerinden farklı cilt hastalıklarıdır.

Sedef Hastalığının Nedenleri?

Sedefin bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğunu yazımızın akışında belirtmiştik. Bağışıklık sistemi vücudun mikrop, virüs ve benzeri zararlara karşı savunmasını sağlayan sistemdir fakat bu sistem bazen doğru çalışmayarak hata gösterebilir. Örneğin bazı kişilerin bağışıklık sistemleri çeşitli nedenlerden dolayı kendi kendine saldırı düzenler ve bu kişilerde saçkıran sorunu ortaya çıkar. Tıpkı bunun gibi ortada hiçbir tehdit ya da sorun olmamasına rağmen hücreler cildin kendi kendini yenilemesinde ki süreci hızlandırır ve psoriasis ortaya çıkar. Fakat bu çıkan sorunlar bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kanaatini de getirmez.

Sedef hastalığının tam olarak neden dolayı ortaya çıktığı net bir şekilde bilinmemesine rağmen yapılan çalışmalar doğrultusunda bu hastalığı hangi sebeplerin tetiklediği hakkında ortak fikirler saptanmıştır. Bunları şu şekilde sıralayabilir ve açıklayabiliriz.

Genetik Yatkınlık
Bir çok sağlık probleminin kişilerde görülme riskini artıran faktör ailesel yatkınlık yani genetik faktörlerdir. Bu problemle karşılaşılan kişilere bakıldığında %30’unun ailesinde de sedef rahatsızlığı olduğu görülmüştür.

Kanda Akyuvarların Anormalliği
Bağışıklık sisteminin gösterdiği yanlış tepkinin T hücreleri yani akyuvarlar (beyaz kan hücreleri) ile de ilişkisi vardır. T hücreleri işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirmediği durumda deri hücrelerinin artış göstererek birikmesine sebep olmaktadır.

Fazla Sigara ve Alkol Kullanımı
Sigara ve alkolün her zaman sağlık problemlerine yol açtığı söylenmekte ve bir çok hastalığın meydana gelmesinde de bu iki kötü alışkanlığın başrol oynadığı görülmektedir. Sedef hastalığı olan kişilerin bu iki zararlı ürünü tüketmeleri hastalıklarının ilerlemesine sebebiyet vermektedir. Üstelik yalnızca sigarayı tüketmek değil, içilen bir ortamda dumana maruz kalmakta risk taşımaktadır.

Stres ve Depresyon
Tıpkı sigara ve alkolde olduğu gibi stres ve depresyon gibi olumsuz davranışlar bir çok sağlık sorunun ortaya çıkmasında bilinen etkenlerdendir. Bu iki sıkıntı bağışıklık sisteminin zayıflamasına birer tetikçidir. Sedef hastalarına bakıldığında stresli dönemlerde karşılaştıkları görülmektedir. Yaşanan acı ve üzüntülü durumlardan sonra kişinin geçirdiği büyük travmalar sedefin başlangıcına yol açabilmektedir.

Bakteri ve Virüs Enfeksiyonları
Boğaz enfeksiyonu ve faranjit gibi sorunlarla karşılaşıp enfeksiyonu olan kişilerin sedefle karşılaşma olasılıkları daha fazladır.

İklim Koşulları
Soğuk iklim koşulları insanların sedef hastalığına maruz kalmalarını tetikleyebilir. Bunun asıl sebebi evlerde ya da benzer ortamlarda ki ısıtma sistemlerinin cildi kurutmasından kaynakladır. Ayrıca bu ortamlar cildi kurutmanın yanı sıra kaşıntıları da artırır. Nemli hava şartları bu kişilerin daha fazla rahat etmesine olanak tanır. Fazla maruz kalmamak şartıyla güneş ışıkları belirtileri azaltmaktadır. Fakat abartıldığı taktirde güneş ışınları ters tepki göstererek rahatsızlığın tetiklemesine ve buna istinaden artış göstermesine neden olur.

Cildin Tahriş Olması
Güneşe maruz kalınarak kötü bir yanık oluşması veya çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmiş olan çizik veya yaralanmalar sedefin tetiklenmesine yol açan durumlardır.

İlaç Kullanımı
Sıtma, kalp ve damar hastalıkları, astım, tansiyon ya da psikiyatri gibi hastalıklar için kullanılan ilaçlar sedefin ortaya çıkmasında rol oynayabilir şeklinde çeşitli görüşler vardır.

Sedef Hastalığı Kaşıntı Yapar mı?
Sedef hastalığının kızarıklıklara ve kaşıntılara sebep olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Fakat kaşıntı şikayeti kişiden kişiye değişik oranlarda olabilir.

Sedef Kaşıntısı Nasıl Geçer?
Sedef hastalığının tedavisi günümüzde henüz yoktur. Sadece kişinin yaşadığı şikayetleri azaltabilecek ilaçlar vardır. Kaşıntının geçmesi için bitkisel kortizon (meyan kökü) içeren pruzon kullanılabilir. Bu ürün içinde mevcut bulunan kortizon tamamen bitkisel olduğu için asla zararlı değildir. Öyle ki bebeklerde dahi güvenle kullanılabilen ve eczanelerden temin edilebilecek bir üründür. Pruzon hakkında ki detaylı bilgiye https://www.kasintitedavi.com/pruzon bağlantısından ulaşabileceğiniz gibi sipariş vermek için https://www.kasintitedavi.com/siparis bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. Buradan verilen siparişler doğrultusunda üretici olan Hair Pharma’nın satış temsilcileri tarafından aranarak siparişiniz teyit edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.