Vajina Neden Kaşınır?

Kadınların çoğunluğunda meydana gelip ciddi problem yaşatarak, rahatsızlık veren vajina kaşıntısı ile alakalı sebepleri, önleme ve kurtulma yollarını bu yazımızda detaylıca ele alacağız.

Vajina Kaşıntısı Neden Olur?
Yaygınlıkla karşılaşılan vajina kaşıntısının en önemli sebebi vajinada meydana gelen mantar enfeksiyonudur. Mantar enfeksiyonlarının meydana gelmesinde ki en temel ve neredeyse tek sebep ise vajen asitliğinin bozularak vajinal kandida (vajinal candidiazis) probleminin ortaya çıkmasıdır. Bu durum gerçekleştiğinde vajinanın normalde ki mikrop yapısı değişir ve ortam mantar üretmeye başlar. Mikrop yapısının değişiklik göstermesinde ki en etken neden ise antibiyotik kullanımından kaynaklıdır. Diğer bir yandan havuzdan çıkıldığında duş alınmaması ya da ıslak mayo ile oturulması da vajen asitliğini (pH) bozabilir. Bunun dışında partnerinizin cinsel organında mantar bulunması da size geçmesi için bir sebeptir.

Vajinal Trikomonas Olabilir
Mantardan sonra vajina bölgesinde kaşıntı oluşumunun diğer bir yaygın sebebi ise vajinal trikomonas ismi verilen hastalıktır. Bu durumla karşılaşan kişilerde kötü kokuya sahip yeşilimsi akıntı meydana gelmektedir.

Belirttiğimiz her iki hastalığın tedavisinde gerçek sebep tespit edilmeli ve müdahale ona göre olmalıdır. Burada ki mantarların temizlenme süreci haftalar sürecek kadar uzun olacağından bu esnada kaşıntıların giderilip kişinin rahatlaması için kaşıntı kremi kullanılması önerilir. Pruzon gibi yan etkisi bulunmayan ve bitkisel içeriğe sahip olan bir krem kullanıldığında kaşıntı sonlanarak kişi rahatlar.

Nadiren Kaynaklanan Vajinal Kaşıntı Sebepleri
– Gebelikten korunma amaçlı köpük kullanımı
Doğum kontrol amacıyla kullanılıp vajinaya uygulanan köpük içerdiği kimyasal maddelerden dolayı burada kaşıntı oluşumuna yol açabilir. Eğer bu ürünü kullanmaya başladıktan sonra şikayetiniz başladıysa alternatif ürünleri kullanarak köpük kullanımına son verebilirsiniz.

– Kondilom (Makat siğili olarak da adlandırılır)
Kondilom bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğunlukla cinsel yollarla bulaşan kondilom toplumda makat siğili olarak da adlandırılır. Partneriniz bu virüsü taşıyor ise makat ya da vajinal bölge de meydana gelmesi olasıdır. Bu rahatsızlık ortaya çıktığında vakit kaybedilmeden tedavi olunması gerekir.

– Vajen bölgesi kanserleri
Bölgede meydana gelen herhangi bir kanser tipi, çeşitli kaşıntıların oluşumuna yol açabilir. Dolayısıyla kronikleşmiş olan kaşıntılar söz konusu ise mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

– Fazla hijyenik olup, vajinayı kimyasal içerikli ürünlerle temizlemek veya tahriş etmek.
Bazı insanların hijyene olan aşırı düşkünlüğü her zaman iyi bir alışkanlık değildir. Vajina ve makat bölgelerinin aşırı titiz bir şekilde sabun, şampuan, duş jeli ya da ıslak mendil gibi araçlarla yıkanması, silinmesi veya temizlenmesi içinde bulunan kimyasal madde, parfüm ya da boya yüzünden kaşıntılara yol açar. Bu sebeple bu bölgelerin temizliği duru su ile tahriş olmaması için bastırmadan olmalıdır.

– Kıl dibi iltihabı
Kıl diplerinde meydana gelen iltihaplanmalar kaşıntı oluşumuna yol açar.

– Batıklar (apse ve iltihaba sebep olabilir)
Bölgede ki kılların batık olması apse ve iltihaplanmaya neden olacağında kaşıntı sorununu doğurabilir.

– Kılların uzun tutulması
Vajina bölgesinde ki kıllar tıraş edilmez ve uzatılırsa çeşitli yerlere değerek sorun yaratabilir. Dolayısıyla burada ki kılların çok fazla uzun tutulması gerekir.

– İç Çamaşırı
Bazı iç çamaşırların imal edildiği kumaş, kumaşın üzerinde ki boya veya işlemeler kaşıntılara sebebiyet verebilir. İç çamaşırınızı sentetik değil pamuk olacak şekilde tercih etmeniz fayda sağlar.

– Islak ya da nemli çamaşır veya mayo
Havuzdan ya da denizden çıktığınızda veya herhangi bir sebepten dolayı ıslandıysanız mutlaka iç çamaşırınızı ya da mayonuzu değiştirmeli veya kurutmalısınız. Islak veya nemli kalan bölge bir süre sonra sorun çıkararak sizi rahatsız edebilir.

– Yetersiz temizlik (ter buharlaşınca kalan maddeler kaşıntı yapabilir)
Aşırı titiz davranmanın zararı olabildiği gibi yetersiz temizliğinde elbette zararları bulunmaktadır. Yetersiz temizlik yüzünden bakımsız kalan vajina maalesef size kaşıntı sorunu doğuracaktır. Dolayısıyla terlemiş ya da bakımsız kalan bu bölge mutlaka temizlenmeli ve ıslak bırakılmamalıdır.

Vajinal Kaşıntı Nasıl Teşhis Edilir?
Şikayetleriniz artış gösterip katlanılmayacak dereceye ulaştığında çözümü mutlaka bir doktora başvurmakta bulacaksınız. Doktorunuzun size yönelteceği bazı sorulara vereceğiniz cevaplar ve muayene doğrultusunda kaşıntının asıl sebebini bulacak ve teşhis edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi © 2016
Kasintitedavi.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.